Nádielka cenovo dostupných smartfónov roku 2018

Výber toho najlepšieho, najdrahšieho, najlacnejšieho, či iného naj už patrí k predvianočnému folklóru. Keďže tradície treba pestovať, aj my pre vás máme sumár toho najlepšieho z nižšej triedy.

Najsvižnejšie mašinky pozná podľa okolitých šumov či cenovky takmer každý, no množstvo záujemcov o nový telefón nemá chuť zbaviť sa výplaty (či niekoľkých) kvôli telefónu, aj keď bol rok 2018 na takéto modely naozaj štedrý. Máme pre vás výber takých, o ktorých médiá mlčia! V skutočnosti nemlčia, ale zrejme sa im neoplatí venovať toľko reklamy, ako nasadeným jednotkám. Aj tieto zariadenia môžu splniť vaše očakávanie bez toho, aby vás pri spomienke na faktúru oblieval studený pot. 

V zásade platí, že každý aktívny používateľ smartfónu potrebuje určitý výkon. Výrobcovia tlačia modely k dokonalému obrazu, používateľ zas preferuje rýchle, kvalitné reakcie a zvládanie niekoľko spustených aplikácii naraz. Nejde ani tak o kombinácie zbytočných aplikácii akými môžu byť napríklad hry, ale praktické skúsenosti. Napríklad prerušenie prehliadania na internete hovorom, ktorý sa nedá prijať, kým sa telefón nespamätá, alebo rýchle spustenie fotoaparátu, ak ide o vzácny okamih.

Aj keď nemusíme všetci nahrávať motivačné videá na youtube, existujú situácie, kedy rýchly prechod k natáčaniu videa oceníme. Nehovoriac o využití umelej inteligencie a zabezpečenia telefónov pomocou odtlačkov prstov či rozpoznaní tváre. Fotoaparáty sú samostatná kapitola, no kto nechce ten najlepší možný, nech hodí kameňom. Niekam do vody, ideálne. K možnostiam výberu musíme prirátať aj šancu kúpiť telefón v akcii s paušálom u operátora, či na splátky u predajcov, teda celkovú dostupnosť. Smartfóny najvyššej kategórie sa pohybujú okolo tisícky, ak chceme racionalizovať náklady, už polovica je veľa. 

 

Číňania v hľadáčiku

Medzi veľmi obľúbené alternatívne telefóny s rozumnejšou cenou ako ich „komerčné“ dvojčatá patria modely značky Xiaomi. Nejeden tech-kamoš vám ich poradí ako lepšiu voľbu pri určitej cene a takýto kamarátsky marketing je aj veľkou výhodou značky.

Prvým modelom je Xiaomi Pocophone F1, ktorý beží na procesore s výkonom ako králi prvej polovice roku. Samozrejme ani v závere nejde o žiadnu lemru. K dispozícii je veľké úložisko, fotoaparáty vyššej triedy a k tomu všetkému aj veľká kapacita batérie, až 4000 mAh. Dostať ho vo viacerých konfiguráciách, najvyššia cenovka je do 390 eur. Ak chcete spustiť ešte približne stovku eur, vyjde vám z toho Xiaomi Mi A2, ktorý beží na čistom Androide. To by malo zaručiť ľahší prechod na novú verziu, či priebežné aktualizácie. Zariadenie disponuje duálnym zadným fotoaparátom a až 20 Mpx predným fotoaparátom. Má tiež čítačku odtlačkov prstov, svižný chod, slušnú pamäť a možnosť využívať dve SIM.

 

Ten, na ktorého sa čakalo

Tlak na výkon, z druhej strany na cenu a z tretej na vzhľad pretavila značka Honor do modelu 8X. V sklenenej konštrukcii dýcha osemjadrový Kirin 710, prihovára sa vám cez 6,5 palcový Full HD+ displej a ponúka fotenie so zadným, duálnym fotoaparátom, 20 + 2 Mpx. Zaujímavé je aj clonové číslo, f/1.8 aj výdrž batérie.

Do telefónu sa zmestil audiojack, čítačka otlačkov prstov, NFC, dualSIM, a teda, jednoduchšie by asi bolo písať o tom, čo tento telefón nemá. Rozhodne teda nemá prehnanú cenu, vo vyššej konfigurácii za túto vyleštenú vianočnú guľu v plnej cene len niečo cez 300 eur. A to je už riadna výzva pre konkurentov.

 

B(l)ack to klávesnica

Písanie na virtuálnej klávesnici môže byť pre niekoho málo efektné a málo skutočné. Preto je tu Blackberry. V lacnejšej verzii KEY 2 LE beží na procesore Snapdragon 636, má primeraný, zadný duálny fotoaparát, možnosť rozšírenia vnútornej pamäte a k tomu opäť čistý Android.

Prednosťou zariadenia je samozrejme klávesnica. Tá sa o niečo zlepšila, tlačidlá sú ďalej od seba a umožňujú vytvárať skratky pre spúšťanie aplikácii. Cena síce nie je dychberúca, no ide takpovediac o typ smartfónu bez konkurencie. Ak vás láka fyzická klávesnica, ide o najlepšiu voľbu.

 

Pod dve stovky

Prípadne okolo tejto sumy môžete ešte stále dostať zariadenie, ktoré nejaký čas poslúži. Trochu nevýhoda lacnejších zariadení je operačný systém, ktorý nebýva aktualizovaný. Výnimkou sú zariadenia bežiace na čistom Androide. Medzi vynikajúce telefóny v tejto cenovej kategórii patria už spomínane Xiaomi, ale nájdeme aj iné značky. Motorola Moto G6 je príjemne vyzerajúce zariadenie so skleneným displejom. Ponúka čistý Android, sloty na dve SIM karty a pamäťovú kartu, USB C konektor a pozor, telefón odomknete pomocou odtlačku prsta, ale aj rozpoznaním tváre. Z jeho rýchlosti vám vlasy neodveje, ale funguje? Funguje. A to je dôležité. Fotoaparáty sú v primerané kategórii, poteší ale rýchle nabíjanie. 

 

Postavený pre výdrž

Tesne pod hranicu 200 eur sa objavuje aj telefón značky ASUS, známej skôr zo segmentu počítačov. Nejaký ten piatok sa venuje aj smartfónom a pomaly si buduje vlastné cestičky. Zariadenia z rady ZenFone Max M1, Plus alebo Pro sa trochu líšia cenou, ale v konečnom dôsledku ide o telefóny zamerané na dlhú výdrž. M1 Pro poháňa čip Snapdragon 636, ponúka duálne fotoaparáty, veľkú vnútornú a rozšíriteľnú pamäť, odomykanie rozpoznaním tváre a to najdôležitejšie, batériu s kapacitou 5000mAh.

 

Aj ako prvosmartfón

Kapitolu lacnejších smartfónov uzavrieme modelom z dielne tvorcov super televízorov. LG K11 cieli na menej náročné publikum. Čo poteší a videli by sme to radi aj vo vyšších triedach je odolnosť. Výrobca poskytuje vojenský štandard MIL-STD 810G, ktorý by sa mohol nazvať aj detským štanardom, pretože tie sú najväčším testerom odolnosti. Ostatné vybavenie je primerané cene do 200 eur, bonusom je čítačka odtlačkov prstov. 

 

 

 

Zdieľaj článokShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
alebo klikni, ak sa ti páči

Názor k “Nádielka cenovo dostupných smartfónov roku 2018”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.