Vyznáš sa v operačnom systéme svojho smartfónu?

Keď si kúpite nový smartfón, je na ňom všetko pekné. Displej hladký, neochytaný, pamäť čistá a voľná, chod bez zaváhania. Časom na svojej sviežosti stráca tak zvonku, ako aj zvnútra. Aplikácie je potrebné a aj žiadúce pravidelne aktualizovať, aby pracovali správne a boli pre vaše zariadenie bezpečné. Rovnako by to malo byť aj s operačným systémom. Tu však prichádzajú limity.

Novší aj lepší?

S updateom systému neprichádza len vynovenie funkcionalít alebo dizajnu, často je aktualizácia spojená s opravou chýb predchádzajúcich verzií a zameraná na bezpečnosť. Najmä preto sa pri téme zabezpečenia zariadení stretávame práve s upozornením, aby sme dohliadli na aktuálnosť programov, aplikácií či operačného systému. Nie je úplným pravidlom, že novší systém bude automaticky viditeľne lepším, čo sa týka používateľského zážitku. Bezpečnejším by však určite mal byť.

 

 

Ako je to s Androidom?

Aktualizácie aplikácii nie sú žiadna veda, väčšinou na ne dostaneme upozornenia a všetko sa priebežne aktualizuje. Samozrejme, s prihliadnutím na vaše osobné nastavenia. V telefóne sa k nim dopracujete pomerne jednoducho a na výber vlastne máte medzi automatickým a manuálnym vyhľadávaním aktualizácií, prípadne preberanie len ak ste pripojení na Wi-fi (a nemíňate dáta). Ak ste niečo také nikdy nenastavovali, prejdite sa položkami v nastaveniach. 

 

Aplikácie nie sú operačný systém 

Trochu iná pesnička je aktualizácia celého systému. Každý výrobca smartfónov si môže Android prispôsobiť pre svoje zariadenia, vzhľadom na použitý hardvér, či požadované používateľské rozhranie značky. Inak otvorený systém teda ďalej dotvárajú, ale v tejto fáze sa stáva systém uzavretým a ďalej ho spravuje po vlastnej línii.

Veľké množstvo typov či výrobcov telefónov potom spôsobuje, že každá verzia operačného systému na tom ktorom zariadení je trochu iná. Nie je preto možné, aby sa nová verzia OS Android po vydaní dostala do každého smartfónu v krátkom čase, alebo vôbec niekedy. Nový operačný systém musia výrobcovia totiž opäť prispôsobiť na svoj hardvér a v prípade lacnejších tried sa im to, samozrejme, nevypláca. Ak si predstavíme, že jeden výrobca vydá v troch triedach po 4 modely, nemožno sa čudovať, že aktualizácie budú k dispozícii v podstate len pre najvyššiu triedu, aj to s omeškaním. Používatelia Android smartfónov nemusia natrafiť na najnovšií operačný systém ani pri kúpe nového zariadenia a naviac, nie je isté, či sa k nemu v budúcnosti vôbec dostanú.

Výnimkou sú zariadenia vyrobené pod patronátom Googlu (Pixel), ktoré sa v tomto smere stávajú jedným konkurentom iPhonov. Čistý Android, použitý v týchto zariadeniach nie je nutné prispôsobovať a update by nemal spôsobovať väčšie problémy. Samozrejme, možnosť aktualizácie presahuje len pár generácií, podobne, ako pri zariadeniach od Applu. Tu sa však situácia stále zlepšuje.

 

Chcete mať najnovší?

Ak vám záleží na akej-takej bezpečnosti a aktuálnosti, určite sa vyhnite lacným telefónom. Najmä ak viete, že si kupujete nové zariadenie len raz za niekoľko rokov. Siahnuť treba skôr po vlajkových lodiach väčších značiek, o ktoré sa výrobcovia snažia starať.

Ak patríte k tým, ktorí pravidelne zariadenie menia, nemusíte príliš panikáriť, stačí si všímať parametre a verziu operačného systému. Skúste dbať na to, aby bola pri kúpe čo najnovšia. Ešte môžete siahnuť po Google Pixel telefónoch,  presedlať na iOS, alebo počkať, kým bude platné nové nariadenie. Výrobcovia zariadení s Androidom budú po novom musieť aktualizovať zariadenia ďalšie dva roky. Týkať by sa to malo aspoň bezpečnostných aktualizácii na zariadeniach v Európe. 

 

Devina ide do sveta

Najnovšia verzia Androidu 9.0 Pie je vonku od augusta, no veľké zastúpenie zatiaľ nemá. Rebríček najvyužívanejšieho dokonca nevedie ani predposledná verzia Oreo, ktorá bola uvedená v lete 2017. Oproti iPhonom sa môžu výrobcovia ísť tak trochu (dosť) hanbiť, najnovší iOS bol vydaný v septembri a je kompatibilný už od iPhonu5s (2013). Existuje však ešte jeden snaživý výrobca, jednej slávnej značky. A keď si nemôže svoje meno udržať ako nerozbitný telefón, večnosť si (áno, správne) Nokia snaží udržať aspoň aktuálnym systémemom. Nokia 3 patrí dokonca k lacnejším zariadeniam a napriek tomu ju čaká update na Android 9.0 Pie.

Ak sa pozrieme na parametre pre výber nového zariadenia, možnosť aktualizácie a zabezpečenia by sme mali zvažovať viac ako výrez na displeji či nejaký megapixel navyše pri fotoaparáte. 

 

 

Zdieľaj článokShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
alebo klikni, ak sa ti páči

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.