Inštaluj ale preveruj

Pani Gabika sa jedného dňa rozhodla, že si vo svojom Android smartfóne aktualizuje a nainštaluje niektoré aplikácie. Opatrne sa preklikala ikonkami a každý krok si overila u syna, či na to ide správne. Keď zistila, že niektoré aplikácie majú aj sedem novších verzií, spýtala sa ho: „A to je zle?“ Syn už tradične prevrátil očami, ako odpoveď to stačilo. Pani Gabika ale pokrok zastaviť nechcela, a tak sa rozhodla, že to dá. Kým nezačala čítať zoznam povolení na prístup k údajom, ktoré aplikácie vyžadujú. Hotový horor! Či detektívka?

Pre niekoho áno, pre niekoho dôležitá informácia a pre niekoho premárnená sekunda. Bežný užívateľ si akosi zvykol súhlasiť s rôznymi podmienkami, len aby mal celý proces čo najjednoduchšie za sebou. Nejde pri tom len o povolenia pre aplikácie, ale napríklad aj licenčné zmluvy a iné malé písmenká. Povolenia pre prístupy, ktoré aplikáciám udeľujeme sa však čítať oplatí. O to viac, ak im aspoň trochu rozumiete. Môžete tak chrániť sami seba.

 

Ktoré aplikácie teda inštalovať a akých povolení sa netreba báť? 

Ak sa držíme niekoľkých pravidiel, naše smartfóny a údaje z nich by mali byť v akom-takom bezpečí. V prvom rade, nové aplikácie hľadajte na oficiálnych zdrojoch, teda Google Play Store. Hneď potom si prezrite hodnotenia a recenzie ostatných užívateľov.

Poriadne.

Päť hviezdičiek totiž nemusí byť zárukou bezpečnej aplikácie. Vydavateľ, ktorý aktívne komunikuje a rieši problémy užívateľov je oveľa dôveryhodnejší. Okrem toho sa dozviete o najčastejších problémoch s aplikáciou či všeobecnú spokojnosť. Až v ďalšom kroku nasleduje udelenie povolení. Vtedy by ste mali myslieť na to, čo daná aplikácia bude vykonávať. Každé povolenie, ktoré vyžaduje váš súhlas, patrí do kategórie nebezpečné. Znie to síce hrozne, ale všetko je relatívne.

Predstavte si to tak, že k vám domov príde firma zapojiť kúrenie. Bude potrebovať prístup k zdroju teplej vody, napríklad do kotolne a tiež im otvoríte dvere do každej izby, kde chcete mať radiátor. Taká firma by mala byť naozaj spoľahlivá a overená, lebo sa dostane takmer všade. A vy by ste si mali byť istý, že zamestnanci budú robiť len to, čo majú. Potom si zavoláte opravára kvôli chladničke. Ten potrebuje prístup k elektrike a do kuchyne, ale v detskej izbe nemá čo hľadať. Logicky by vás ani nemal presviedčať, že tam chce ísť. Takže, chcete cez aplikáciu komunikovať? Bude potrebovať prístup ku kontaktom, k vášmu mikrofónu, k sieťam či sms. Idete si upravovať fotky? Aplikácia bude potrebovať prístup do vašej galérie, či fotoaparátu. Cestujete s navigáciou? Samozrejme, že potrebuje vedieť vašu polohu. Ak si však vyžaduje prístup k vašej polohe kalkulačka, tak to zrejme v poriadku nebude. Vždy teda zvažujte, či je dôvod na to, aby si aplikácia vyžadovala konkrétne povolenia.

 

Skontrolujte staršie aplikácie

V prípade, že chcete vedieť aké povolenia majú vaše staršie aplikácie, prípadne chcete niektoré okresať, môžete tak urobiť v sekcii Nastavenia-> Aplikácie -> Rozšírené -> Povolenia Aplikácií. Ak niektoré povolenia vypnete, aplikácie nemusia fungovať správne, alebo nemusia fungovať vôbec.

Vždy si však pamätajte, že aj za normálnych okolností bezpečné aplikácie niekde ukladajú vaše dáta a ak by niekto veľmi chcel, vývojári by z týchto dát dokázali poskladať váš veľmi podrobný profil.

Preto ak si veľmi zakladáte na ochrane vašich dát, myslite v prvom rade na to, čo do telefónu nasťahujete. Nie len zo strany nainštalovaného softvéru, ale aj z vašej strany, napríklad fotografie, platobné údaje, heslá, atď.

 

Kto nás špehuje?

Nechceme vás strašiť dôvodmi, kvôli ktorým by vás niekto chcel sledovať cez aplikáciu. Je to síce nenápadné, ale aj dosť komplikované. Samozrejme, najčastejším dôvodom sú marketingové účely. Ak vás zaujíma, či niektorá z vašich aplikácií zhromažďuje vaše údaje, môžete sa na to skúsiť pozrieť, ako inak, ďalšou aplikáciou 🙂 Vyskúšajte Lumen Privacy Monitor a zistite kto a kam posiela vaše záznamy. Všetky zozbierané dáta slúžia na výskumné účely a snáď niekedy aj na zlepšenie transparentnosti. Aspoň o tom, že nás sledujú, budeme vedieť. A kto? No predsa ONI!

 

 

 

 

Zdieľaj článokShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
alebo klikni, ak sa ti páči

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.