Gmail v novom šate

Redizajny a vylepšené verzie používateľských rozhraní dokážu určitú skupinu ľudí mierne rozladiť. Dôkazom je pravidelné rozhorčenie facebookovej rodiny nad pokrokom služby. Ak ste používateľom schránky Gmail, pravdepodobne ste zaregistrovali možnosť vyskúšať si a používať jej novú tvár. Hoci zmeny prinášajú viac ako nový vzhľad, nie je dôvod na obavy. Ešte stále sa dá vrátiť späť. 

Pohľadné drobnosti

Nič zásadné, v zmysle usporiadania stránky, sa nezmenilo. Gmail zostáva k svojim používateľom priateľský, a tak sa terčom príjemného faceliftu stali ikonky, zvýraznenie označených polí či samotné logo. Majitelia „džímejlových“ schránok si tak po pár rokoch konečne vyslúžili zaoblenie tak trochu kockatého dizajnu. Oku neunikne ani zvislý panel na pravej strane, v ktorom sa schovávajú ďalšie funkčné novinky. Ľavá strana s prehľadom kategórií pošty môže zostať rovnaká, no môže sa aj jednoducho schovať a zväčší sa tak priestor náhľadov správ. Toto „rozbaľovacie“ menu docielite jednoducho, kliknutím na čiarky ponuky vedľa loga. Rovnako to dostanete aj do pôvodného stavu.

 

Ešte prehľadnejšie zobrazenie

Webové rozhranie Gmailu rozdeľuje poštu do základných kategórií ako hlavná pošta či reklamy už dávnejšie. Napriek tomu sa málokto pozrel na možnosti ďalšieho nastavenia kariet. Dnes máte navyše v ponuke aj nastavenie zobrazenia prijatej pošty, pod názvom hustota zobrazenia. Toto nastavenie môže zlepšiť prehľadnosť emailov, najmä najnovšej pošty, hneď na prvý pohľad.

Pri predvolenom zobrazení sa vám namiesto tradičnej spinkovej ikonky prílohy zobrazia ikonky formátu súborov v riadku pod náhľadom mailu. Prílohy tak vizuálne evidujete výraznejšie, no nijako nerušia. Ak práve po nich často pátrate, toto nastavenie vás jednoznačne poteší, prílohy sa totiž dajú otvárať bez toho, aby ste museli rozkliknúť celú správu.

 

Rýchla akcia pre každý mail

Pri prechádzaní kurzorom ponad poštu sa pri každom maile zvlášť objavia ikonky rýchlych akcií. Mazanie emailov alebo označovanie za prečítané sa zrýchli o jeden-dva kliky a hlavne, je to na jednom mieste pri konkrétnej správe. Ďalšou rýchlou akciou je archivovanie pošty (archivované správy ďalej nájdete v priečinku „Všetky správy“), alebo odloženie správy na neskôr. Táto akcia zabezpečí, že vám daná správa príde opäť neskôr, vo vami zvolenom čase, aby ste jej mohli venovať náležitú pozornosť. Teda niečo na štýl ranného budíka.

 

Tie pravé fičúrky

Inak povedané, funkcie pravého panelu. V ňom sa nachádza kalendár, miesto na vaše poznámky aj organizér úloh pre váš osobný mikromanažment. Funkcie týchto miniaplikácií netreba bližšie predstavovať, taký kalendár už predsa poznáme niekoľko storočí. Medzi poznámkami a úlohami si balans už musíte nájsť sami.

 

Dôverné!

Ťažko presne určiť, pre ktorý typ správ bude toto nastavenie vhodné. Ponuka si však automaticky vytvára dopyt a zrejme na to rýchlo prídeme. Každopádne, ak nechcete, aby bola vaša správa ďalej preposielaná, či vytlačená, práve toto nastavenie v rozpísanej správe by malo vašu správu zabezpečiť. Okrem toho môžete nastaviť aj samodeštrukciu, čo je vlastne samovymazanie po určitom čase, ale to neznie tak drsne. Ďalším bonusom je zabezpečenie správ sms kódom.

 

Aj bez pripojenia

Ak v nastaveniach povolíte offline poštu, budete môcť odpovedať a písať maily aj bez pripojenia. Samozrejme, nie je to žiadna mágia. Správy, ktoré vytvoríte, sa uložia do nového priečinka a pri najbližšom pripojení k internetu sa odošlú. V nastaveniach si zvolíte, za aké obdobie sa bude synchronizovať časť vašej schránky vo vašom PC, a tak máte správy s posledného obdobia stále k dispozícii.

 

 

 

Zdieľaj článokShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
alebo klikni, ak sa ti páči

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.