Ako správne nabíjať telefón?

Vybitý telefón je postrachom každého používateľa. V dnešných dobách sme šťastní, ak nám telefón po nabití vydrží aspoň jeden deň. Priemerná životnosť batérie v smartfóne je 3 až 5 rokov. Po uplynutí tejto doby klesá celková kapacita batérie a telefón, aj po plnom nabití, vydrží oveľa menej ako kedysi. Väčšina výrobcov smartfónov udáva, že batérie v ich zariadeniach by mali vydržať 300 – 500 nabíjacích/vybíjacích cyklov. V článku si uvedieme pár tipov, ako predĺžiť životnosť batérie vášho smartfónu.

Pamäť batérie

Určite ste už všetci počuli radu, že je dobré raz za čas nechať batériu úplne vybiť a následne doplna nabiť. Táto rada bola založená hlavne na  tzv. battery memory effect. Ten hovorí, že batéria – v prípade že ju nenecháte plne nabiť a  vybiť – zabudne na zostávajúce nabitie. Teda, ak je batéria často nabíjaná napr. v rozsahu 30% – 80%, môže sa stať, že batéria zabudne na 50%, ktoré boli nedobité (0-30%  a 80-100%). Tento jav sa skutočne kedysi vyskytoval u starších typov Nikel-kadmivých (NI-CD) a Nikel-metal hydridných (NI-MH) batérií. Lítiové (LI-Ion) batérie, ktoré patria k dnes najrozšírenejším, týmto nedostatkom už netrpia a pri ich nabíjaní sa treba držať skôr opačnej rady. Nabíjať ich často a nie doplna a nenechať ich klesnúť na minimum.

Ako nabíjať telefón, Zdroj: Pôjdeto

Zvyknete nabíjať na 100%? Nerobte to!

Ako sme spomínali, pri lítiových batériách by ste nemali „vyžmýkať“ batériu do dna, ale nabíjať už skôr/hneď ako je to možné. Ak vám klesne pod 50%, tak by ste už mali ideálne dobíjať. Ale nie doplna na 100%. Pre Vašu batériu to nebude kritické, ak raz za čas urobíte plné nabitie, ale pri pravidelnom plnom nabíjaní to môže skrátiť životnosť Vašej batérie. Niektorí experti dokonca odporúčajú aspoň raz do mesiaca plné nabitie batérie, vďaka čomu sa batéria „resetuje“.

Dobrým nabíjacím rozsahom, ku ktorému sa priblížiť pri nabíjaní Vašej batérie, je približne 40% – 80%. Vašu batériu by ste nemali nikdy nechať klesnúť pod 20%.

Nabíjanie cez noc

Väčšina moderných smartfónov v prípade plného nabitia zastaví nabíjanie, takže nie je veľkým rizikom nechávať nabíjať telefón cez noc (ak pravda nevlastníte Samsung Galaxy Note 7). V prípade dlhého nabíjania ale odporúčame vybrať telefón z obalu, keďže ten môže spôsobiť prehrievanie zariadenia, čo nie je vhodné pri lítiových batériách.

Ako nabíjať telefón, Zdroj: Pôjdeto

Nabíjačka

V dnešnej dobe, kedy má väčšina nových smartfónov rovnaký nabíjací micro-usb vstup, je možné si nabíjať smartfón aj kolegovou nabíjačkou (ak pravda nenosí vo vrecku „odhryznuté jablko“). Všeobecne ale odporúčame používať nabíjačku, ktorú ste dostali k telefónu alebo si minimálne overiť či nabíjačka daného výrobcu je podporovaná aj výrobcom vášho zariadenia. Lacnejšie verzie nabíjačiek by mohli poškodiť váš telefón.

V prípade, že váš telefón nevydrží toľko ako kedysi a myslíte si, že ja načase vymeniť batériu, navštívte jedno z našich servisných centier Pôjdeto, kde vám radi s problémom pomôžeme.

 

Zdieľaj článokShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
alebo klikni, ak sa ti páči

Názor k “Ako správne nabíjať telefón?”

  1. Ja mám v mobiloch Nokia 3100 a 3110c pôvodné batérie, na ktorých je označenie Lion. Sú už veľmi staré,dodané s mobilmi ale od ich sprevádzkovania (skoro 20 rokov) stále fungujú a to pri mojom telefonovaní cca týždeň. Ak sa ale niekam ponáhľam a batériu nabijem skôr ako sama vybitá vypne mobil, po nabití drží cca 2 dni a stane sa, že počas volania vypne mobil. Po ďalšom neúplnom vybití a následnom nabití drží 1 deň! Musím ich nechávať vybiť do nuly, hoci sú Lion!!! Tak potom, kde je pravda?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.