Nový iPhone – iObdiv, iSmiech

Každoročná jeseň býva na nové kúsky spotrebnej elektroniky veľmi štedrá. Výrobcovia predvianočných trhákov musia na pulty dodať tovar včas, asi ako mikulášske čokoládové figúrky. V auguste by sa ešte topili, no september je už iná káva. Apple nie je výnimkou, a čo by to bol za rok, keby nepriniesol nové superhviezdy, na ktoré sa všetci tešia. Aj vďaka prepracovaným čínskym študentom sa to Applu napokon podarilo. 🙂 Nová generácia smartfónov si privlastnila aspoň dočasné prvenstvo vo výkone, šokovala cenovkami, ale aj pobavila.

 

Nebezpečná rýchlosť

V zmysle výkonu telefónu nepoznáme žiadnu maximálnu povolenú rýchlosť, tento parameter je tak pre výrobcov vždy najväčšou z výziev. Čo si budeme hovoriť, na prvý pohľad by sme v kope nových zariadení iPhone podľa dizajnu už ťažšie spoznali. Nie preto, že by sa ubral zlým smerom, to skôr konkurencia tým dobrým a zároveň sa v dnešnom, pomerne ustálenom dizajnovom trende, ťažko vytvára nejaký rukopis. Donedávna to so svojimi Xperiami „zvládalo“ Sony, napokon tiež podľahlo líniám súčasnosti. Našťastie.

 

 

 

Ale späť do vnútra nových miláčikov jablkového publika. Apple do mašiniek osadil nový, rýchly 6-jadrový procesor Apple A12 Bionic. V reči bežného smrteľníka to znamená aktuálne najvýkonnejšie smartfóny, lepšie rozpoznávanie tváre, super rýchle fotoaparáty, minimálne čakanie pri ovládaní zariadení aj úspora energie. Konkurovať sa im chystá s novými smartfónmi Huawei, ktoré od svojho procesoru Kirin 980 sľubuje ešte viac. A vďaka za tento súboj, z ktorého budú profitovať zákazníci všetkých značiek. 

 

To okolo procesora

Už pomenovania naznačujú, že zariadenia sa budú líšiť v rozmeroch. iPhone XS ale nie je žiadna miniatúra a spojitosť s konfekčnou veľkosťou nehľadajte. Ide o 5,8 palcový model s rozlíšením 2436 × 1125 pixelov, v oceľovom ráme a sklenom „fondáne“. Štandard IP68 – odolnosť voči prachu a vode, by v tejto kategórii nemal chýbať a ani iPhonom nechýba. Ak ho chcete testovať, tak sa môžete kúpať v maximálnej hĺbke 2 metre do polhodiny.

 

 

Brat XS Max narástol do veľkosti displeja 6,5 palca s displejom s rozlíšením 2688 × 1242 pixelov. Inak sú zariadenia prakticky totožné, obe majú OLED displej chránený, vraj, najodolnejším sklom. A viete čo už nemajú? Čítačku odtlačkov prstov. A kritiku za jej umiestnenie.

 

Fotky ako dlhodobá priorita

Faktom je, že iPhony odjakživa ponúkali najvyššiu kvalitu záberov a ani staršie modely sa dnes nemusia hanbiť, najmä nie pred novinkami strednej triedy. V najnovších modeloch sa Apple posunul znova o čosi ďalej. Fotenie pri dobrom svetle môže byť uspokojivé aj pri kamerách s menším rozlíšením alebo s pomalším výkonom zariadenia. V tomto smere sú výsledky fotenia novými iPhonmi otázkou preferencie a porovnateľné s inými špičkovými zariadeniami.

 

 

S čím si však Apple poradil tento rok naozaj dobre sú neštandardné svetelné podmienky, ako príliš veľa, či málo svetla. Fotografia je výsledkom inteligentného spracovania štyroch rôznych expozícií pri jednom stlačení spúšte a bez čakania. Kvalitné zábery sú výsledkom spolupráce rýchleho procesora a duálnych, 12mpx fotoaparátov s optickou stabilizáciou. V testovaní DxOMark sa iPhone XS Max dostal takmer na vrchol. 

 

 

Bez problémov? Ani nie

To, čo na začiatku, teda na tlačovej konferencii vyzerá dokonale, sa v rukách používateľov mení na lotériu. Hromadnú výrobu preverí len hromadné používanie, a tak sa aj stalo. Prvé problémy začali majitelia svojich čerstvých iPhonov hlásiť príliš rýchlo a to konkrétne problémy s nabíjaním. Po pripojení nabíjacieho kábla sa telefón nabíjal iba ak bol displej prebudený. Kým nebude vydaná oficiálna záplata, majitelia budú počas nabíjania svietiť, alebo si môžu stiahnuť zatiaľ beta verziu iOS 12.1, ktorá túto chybu rieši. Ďalším trápením je napriek vysokým štandardom slabý príjem mobilného a wi-fi signálu a napríklad aj príliš pekné selfíčka. Všetko je možné.

 

Apple ako cieľ obdivu aj terč vtipov

Je prirodzené, že spoločnosti na svojich veľkolepých tlačovkách predstavujú samé inovácie. Predstavenie nových iPhonov a nositeľných zariadení sa nevyhlo posmeškom. Medzi inými aj narážky na vybavenie iPhonu XS fičúrkou Dual SIM.

 

 

V skutku inovatívne. Najmä, ak to nie je ozajstné Dual SIM, ale vlastne možnosť využitia druhej, elektronickej SIM karty. Teda niečo, čo u nás vlastne ani nie je dostupné. Nevadí 🙂

 

Napokon tá slávna cenovka

Ak ste dlhšiu dobu nekrútili hlavou, tak pravdepodobne nesledujete bežné slovenské spravodajstvo. A nevideli ste cenu nového iPhonu. Je jedno, či XS, XS MAX, cenovka vo veľkosti XS sa nekoná. Pre všetky top-produkty v segmente platí, že výrobcom z prosperity populácie tak trochu narástlo ego. Za zariadenie, ktoré plní rovnaký účel ako nižšia a stredná trieda, len o stotiny sekundy rýchlejšie, je trochu odvážne pýtať sumu, ktorá s prehľadom pokorila tisícku eur. U nás je to staršie auto, tri-štyri výplaty bez životných nákladov, niekde o čosi menej alebo omnoho viac. Netvrdíme, že nejde o pomer cena/výkon, otázkou zostáva to, či naozaj potrebujeme tak rýchle a jagavé hračky.

 

 

Cena iPhone XS sa pohybuje (podľa kapacity úložiska) od 1149 eur, XS Max od 1249 eur až do 1649 eur.  Zľahka okresaná verzia, z hľadiska displeja a fotoaparátov, je tiež predstavený model XR. Ten je pri rovnakom výkone dostupný na našom trhu UŽ OD 849 eur 🙂 Tak teda? Odpoveďou nie je nič iné, ako dopyt. A ten hovorí jasne.

 

 

 

Zdieľaj článokShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
alebo klikni, ak sa ti páči

Názor k “Nový iPhone – iObdiv, iSmiech”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.