Vychytávky nielen pre Mac nováčikov

V minulosti boli alternatívne operačné systémy skôr doménou hŕstky ľudí, ktorí sa nadpriemerne vyznajú. Dnes sú jednoducho čitateľné pre každého. A tiež dostupné. Hoci sa po prechode na iný operačný systém dokážete prispôsobiť intuitívne, aj keď ste odchovanec Windowsu, niektoré malé rady padnú na začiatok vhod. Dnes sa pozrieme na niektoré triky, ktoré si pochvaľujú majitelia počítačov od Applu.

 

Klávesové základy

Možno prvou výzvou ktorej budete čeliť je klávesnica. Časom ste určite zistili, že aj vo Windowse je jednoduchšie používať klávesové skratky v menšej či väčšej miere. Medzi inými napríklad liek na všetko, Ctrl+Alt+Del. V Macu sa cez Cmd (Command, ⌘ ) + Alt (⌥ ) + Esc dostanete k obdobnému kroku, v okne si vynútite ukončenie aplikácie, ktorá prestala reagovať. Ak použijete Cmd ⌘  + Shift ⇧ + Alt ⌥ + Esc, natvrdo ukončíte práve používanú aplikáciu. K často používaným ekvivalentom možno ešte zaradiť kopírovanie a vkladanie textu. Tu si budete musieť zvyknúť len na pozíciu klávesy, namiesto windowsového Ctrl na kraji klávesnice sa používa Cmd pri medzerníku. K ďalším praktickým skratkám patria ukončenie aplikácie ⌘ + Q či zatváranie okna alebo karty v prehliadači ⌘ + W. Všetky skratky pre maniakov nájdete tu.

 

Vytvorte si vlastné skratky

Klávesové skratky nemusia byť len dané vývojármi, môžete si nastaviť svoje vlastné cestičky. Cesta k nim vedie cez  Systémové nastavenia > Klávesnica >  Skratky.

 

Náhľad súborov

Ak sa preklikávate súbormi a snažíte sa takto niečo nájsť, nemusíte ich rovno otvárať. V Macu stačí označiť súbor a stlačiť medzerník, vytvorí sa rýchly náhľad. V tomto režime ho potom možete otvoriť kliknutím na button vpravo hore Otvoriť v apl. Preview.

 

Upratovanie súborov do zložiek

Ak patríte medzi tých, ktorí majú pracovnú plochu zapratanú, toto urýchlenie privítate. Označte súbory, ktoré majú patriť do jednej zložky a pomocou pravého tlačidla myši vytvorte Novú zložku s výberom. Všetky roztrúsené súbory sa uložia do nej.

 

Značky sú fajn

Nielen tie na ceste. V Macu máte možnosť označiť si súbory značkami, ktoré si sami zadefinujete. Každý súbor môžete pridať jednu alebo viac značiek a neskôr podľa týchto značiek ľahšie vyhľadávať. Čiže kategorizujete.

 

Prevod jednotiek v Spotlight

Prevod jednotiek či prepočítavanie hodnoty v dvoch menách patrí skôr medzi naše zabudnuté schopnosti. Namiesto googlenia môžete použiť vyhľadávanie vo vašom Macu. Kliknite vpravo hore na lupu a skúste do nej vpísať to, čo potrebujete spočítať. Potvrďte a vyjde vám výsledok. Rovnako môžete skúsiť zadať sumu so symbolom dolára a podľa toho, ako máte nastavený jazyk systému sa vám zobrazí výsledok vo vašej mene.

Screenshoty

Tie sa dajú, samozrejme, robiť aj vo Windowse, akurát že následná úprava je trochu zdĺhavá. Pripomína detskú vystrihovačku. V Macu si pomocou klávesovej skratky odfotíte z obrazovky to, čo potrebujete. Navyše printscreen nemusíte ďalej upravovať v množstve krokov. Stačí ak si zapamätáte užitočné klávesové skratky. Zasa. Celú obrazovku odfotíte príkazom Shift+Cmd+3, snímka obrazovky sa uloží na plochu. Časť obrazovky odfotíte kombináciou Shift+Cmd+4 a ak chcete odfotiť len jednotlivé okno, stlačte Shift+Command+4 a medzerník, potom kliknite na žiadané okno.

 

 

Jeden autogram, prosím

Napriek technológiám sa často na dokumentoch vyžaduje fyzický podpis. Ak dostanete takýto dokument v PDF na Macu, nemusíte ho tlačiť a opäť skenovať. PDF dokument otvorte, kliknite na ikonku kufríka a vyberte možnosť podpisu. Svoj fyzický podpis na kúsku papiera podržte pred kamerou a potom si dokument uložíte. V prípade, že máte MacBook, môžete sa podpísať na trackpade.

 

Gestá

Sú super praktické, ak nemáte myš. Ak si na ne zvyknete, nebudete ju potrebovať. MacBooky majú trackpady dobre spracované a mnohí gestá budete využívať časom bez toho, aby ste sa ich vopred nejako učili. Koniec koncov tak, ako na každom notebooku. Ale takú funkciu Exposé je dobré poznať hneď od začiatku. Prejdením tromi alebo štyrmi prstami po trackpade dolu sa zobrazia všetky otvorené okná a spustené aplikácie. Alebo v prípade prehliadania internetu tiež všetky otvorené karty. Vy ich môžete rýchlo a jednoducho preriediť, prípadne sa rýchlejšie a prehľadnejšie vracať k tým, ktoré potrebujete.

 

Jemnejšie nastavenie hlasitosti

Pri nastavovaní hlasitosti zvuku fyzickými tlačidlami sa môžu jednotlivé intervaly zdať trochu priveľké. Cítiť to najmä večer, ak niektorí spolubývajúci už spia a vy máte chuť na film alebo hudbu. Pomocou stlačenia kláves Alt ⌥ a Shift⇧ bude nastavenie zvuku plynulejšie a rozostupy budú oveľa menšie.

 

 

Zdieľaj článokShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
alebo klikni, ak sa ti páči

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.