Internet náš každodenný?

Mnohí sme zvyknutí hľadať rýchle odpovede na najpestrejšie otázky cez internet. Už niekoľko rokov ho považujeme za samozrejmosť, hoci donedávna sme sa ho pod hrozbou nepríjemne vysokej faktúry vedeli vzdať aspoň na výlete do zahraničia. Po zmenách podmienok dátového roamingu v Európe sme na zdanlivú nedostupnosť už zabudli, no stále existujú krajiny a miesta, kde nám ani dátový roaming nepomôže. 

Útek do divočiny

Aby sme si oddýchli od pripojenia, nemusíme chodiť až do Afriky, no pristaviť sa pri nej môžeme. Jej stredná časť je pokrytá len slabo, prístup k internetu má do 20 % populácie, čo je spôsobené faktormi od technickej infraštruktúry, cez konfliktné zóny až po chudobu obyvateľstva. Miestami absolútneho detoxu sú spravidla riedko osídlené časti sveta, kde sa budovanie infraštruktúry neoplatí a internet tam aj tak nikto nepotrebuje.

 

 

Takto veľkou plochou bez pokrytia je napríklad časť Mongolska. V štatistikách sa však neobjaví, veľké množstvo obyvateľstva je sústredené v hlavnom meste Ulaanbaatar, ktoré má pokrytie na výbornú. Medzi ďalšie miesta, kam sa vám oplatí vziať možno tak satelitný telefón patrí čílsky ľadovec Aysen, najväčší národný park USA Wranglell – St. Elias, či Kamčatka. Napriek tomu, že sa v týchto miestach môžete cítiť trochu osamelo, skôr ako virtuálny svet vám pravdepodobne bude chýbať menšie lietadlo.

 

Azda najznámejšou krajinou s maximálne obmedzeným prístupom k internetu je Severná Kórea. Naše telefóny by vám boli zbytočné a ak by ste sa aj nejako k internetu dostali, zrejme si ho neužijete v slobodnej podobe, ako doma. Napadla vám tiež Antarktída? Ak by vám stačil pomalý satelitný internet, tak môžeme hovoriť o pokrytí. Prioritne ho však využívajú výskumné tímy, preto je prístup, napríklad k Youtube, obmedzený.

 

 

 

Slovensko pod sieťovanou perinou

Keď hľadáte miesta „bez signálu“ na Slovensku, alebo naopak, potrebujete si dostupnosť overiť, môžete na to využiť mapy pokrytia operátorov na webe. Ak by vám to nestačilo, využite stránku Opensignal.com, alebo siahnite po aplikácii. Stanete sa zdrojom dát pre dotváranie máp mobilných sietí vrátane niekoľkých parametrov. Do roku 2020 sa však Slovensko zaviazalo dodať internet všetkým obyvateľom Slovenska v určitej kvalite, teda pokryť 100 % všetkých husto obývaných častí. Internetové prázdno tak zrejme ostane iba v rozľahlých lesoch, dolinách a na horách. Dnes by vám ale o niečom podobnom vedeli rozprávať obyvatelia obcí prevažne na východnom Slovensku, kde sa v okolí Svidníka, Sniny, Vranova nad Topľou či Humenného nachádza najviac takzvaných bielych miest, bez dostatočného, alebo žiadneho pripojenia k internetovej sieti.

 

Napokon, miera využívania pripojenia k sieti je otázkou osobných preferencií. Hoci sa dostupnosť pokrytia považuje za jeden z parametrov vyspelosti krajiny, niektoré sociálne skupiny sú na pripojenie príliš naviazané a strácajú možno dôležitejšie zručnosti, ktoré spoluvytvárajú vyspelú osobnosť.    

 

Nie je internet, ako internet

Nie je žiadnym tajomstvom, že existujú krajiny, v ktorých nie je napriek dostupnej infraštruktúre internet až tak tým, čím by mal, alebo mohol byť. Podlieha totiž cenzúre. Jednou z takých je prekrásna Kuba, kde sa môžu „pochváliť“ pomalým, ale za to drahým pripojením. Drahým najmä pre domácich.

Turisti majú možnosť zakúpiť si karty, vďaka ktorým sa môžu pripojiť k mierne preplnenej verejnej Wi-fi sieti na určitých miestach a v hoteloch. Aj na Facebook sa dostanete, no zrejme vás to po chvíli prestane baviť. Cenzúra potom nemusí byť ani taká drsná, blokovanie sa týka najmä stránok kritizujúcich domáci režim. Väčšina obyvateľov Kuby mimo vyhlásených turistických destinácií žije offline a pravdepodobne by na príliš drahý internet nemali peniaze. Ostrov má však veľa iných lákadiel a odložiť smartfón sa tu naozaj oplatí.

 

 

Ďalšou preslávenou je Čína, ktorá je síce obrovským producentom smartfónov, tabletov, notebookov atď., no takisto nemá príliš v obľube zahraničný vplyv na svojich obyvateľov. Pre istotu sa nedostanete na stránky, ktoré nemajú server na domácej pôde. Medzi krajiny, o ktorých sa hovorí v súvislosti s cenzúrou internetu patrí tiež Irán, Rusko, Bielorusko či Barma.

 

 

 

 

Zdieľaj článokShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
alebo klikni, ak sa ti páči

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.