Budúcnosť telefónov bez batérie

Americkí vedci sa snažia odstrániť jeden riadok z tabuľky špecifikácií mobilných telefónov. Predstavili svoj projekt, v ktorom vystavali funkčný telefón bez použitia batérie. Štúdiu má na svedomí štvorica autorov z University of Washington.

Mobilný telefón, ktorý pravdepodobne leží niekde vedľa vás, konvertuje analógové signály na digitálne a tento proces ho stojí veľa energie. Autori projektu prekopali základy fungovania dnešných zariadení tak, aby jej spotrebovali čo najmenej. V princípe obišli dnešnú dobu digitálnu a vrátili sa späť ku koreňom. Vytvorili zariadenie, ktorého spotreba sa pohybuje na úrovni 3,5 microwatt a je využívaná na základné operácie, ktoré robia z telefónu telefón. Prenáša reč a prijíma zadania používateľa.

 

Prototyp bezbatériového telefónu, zdroj: Mark Stone:University of Washington

 

Telefón sám sebou živý

Výskumníci ťažia z rádiového vlnenia. Energiu, ktorú zariadenie potrebuje, simultánne získava z okolitých zdrojov. Prototyp využíva dostupné rádiofrekvenčné signály a ambientné svetlo zozbierané cez solárny článok veľkosti zrnka ryže. Telefón je schopný dekódovať reč pomocou analógového rádiového signálu vysielaného zo základovej stanice a tento spôsob nemá takmer žiadne nároky na energiu. Základové stanice by sa v budúcnosti mohli začleniť napríklad do wifiroutrov, ktoré sa aj dnes v podstate využívajú na telefonovanie, napríklad cez Skype.

Pozoruhodné je, že zariadenie je spracované z komerčne dostupných komponentov a teda z ničoho, čo by bolo špeciálne prispôsobované na výrobu bezbatériového mobilu. A prečo sa vlastne do niečoho takého pustili? Jeden z autorov, Joshua R. Smith, sa vyjadril, že ak by malo existovať zariadenie, ktoré bude možné používať bez batérií, mal by to byť práve mobilný telefón, od ktorého sme dnes asi najviac závislí.

 

Tím stojaci za prototypom telefónu, zdroj: Mark Stone:University of Washington

Aká teda bude budúcnosť?

V dohľadnej dobe nepôjde o plnohodnotný smartfón v podobe, v akej ho poznáme. Projekt prezentuje zariadenie, ktoré je zatiaľ schopné uskutočniť a prijať hovor. Tím výskumníkov chce podľa vlastných slov pokračovať a postupne vylepšiť prevádzkový rozsah a šifrovanie konverzácií kvôli bezpečnosti. V pláne je tiež vybavenie telefónu E-ink displejom s nízkym výkonom a pracuje sa na umožnení streamovania videa.

 

 

Zdieľaj článokShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
alebo klikni, ak sa ti páči

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.