Pokorili fotoaparáty v smartfónoch vlastný vrchol?

Čím viac prúžkov, tým viac Adidas. Heslo, ktoré zaručovalo, že vaše tepláky sú značkové, dokonca „značkovejšie“ a najkvalitnejšie na celom svete. Alebo aj nie. S fejkami športovej značky sa už stretávame menej, no heslo zľudovelo. Spomenie si naň asi každý, komu sa pod ruku dostanú informácie o počte objektívov na nových smartfónoch.

Kráľ zvierat

Za aktuálne najlepší fotomobil je označovaný Huawei P20 Pro, ktorý je vzadu vybavený trojitým fotoaparátom.

Podobnú konfiguráciu vychytal aj najnovší smartfón od rovnakej značky, Mate 20. Jeho nasledovníci a konkurenti majú na chrbte po dva objektívy a na cenovke obdobnú sumu, snáď okrem Xiaomi.

 

Samsung Galaxy Note 9 zasa vyniká pri fotení v horších svetelných podmienkach vďaka clonovému číslu f/1.5.

 

Google Pixel 3XL si pravdepodobne vezme späť to, čo značke patrí. Jeho predchodca to skutočne dlho ťahal na prvej priečke a dokázal poraziť aj o rok mladších vyzývateľov, dokonca z radov iPohonov. A najlepšie na tom je, že k tomu potreboval len jeden snímač. Celé nám to hovorí o tom, že počet objektívov môže veci pomôcť, ale určite neplatí priama úmera medzi ich počtom a kvalitou fotky.

 

Marketing ich potrebuje

Výrobcovia sa z možnosti zabudovania viacerých objektívov idú zblázniť a v rámci technologických experimentov a nalákania zákazníka sú schopní riadiť sa horeuvedeným heslom.

Tak napríklad, Samsung, hoci vie ako na najlepšie fotky, láka na novú A7 trojitou zadnou kamerou a na Galaxy A9 dokonca štyrmi kamerami.

A tým to zďaleka nekončí. Šepká sa, že Nokia k novému modelu PureView pribalí päť zadných snímačov. Či tak skutočne vykoná, uvidíme pravdepodobne až na budúci rok. LG si dalo patentovať fotoaparát pre smartfón so šestnástimi objektívmi. V roku 2050 sa máme na čo tešiť. 🙂

 

Čo na to porota

Ako je teda možné, že pri možnostiach a schopnostiach výrobcov, zmestiť do tela tenkého zariadenia niekoľko objektívov, dobíja vrchol slávy už tretia generácia jednookého smartfónu? Takto. Výsledky fotenia sa odrážajú najmä od kvality primárneho fotoaparátu, dobre vyladeného softvéru, ktorý dáta rýchlo spracováva a veľkosti senzora. Tu niekde sa musí vytvoriť jedlý prienik s veľkosťou smartfónu. Zároveň, pri porovnávaní zohráva veľkú úlohu aj osobná preferencia spracovania fotky hlavne v prípadoch, ak ide iba o detailné rozdiely. Niekto má radšej prirodzené farby, niekto preferuje prikrášlenú skutočnosť.

Vybrať jedného víťaza celkovo by bolo trochu nefér. Spomínaný Samsung Galaxy Note 9 výborne fotí v slabšom svetle. Google Pixel 2 zas nemá žiadne dychberúce čísla, disponuje „len“ 12 Mpx fotoaparátom s clonou f/1.8, no softvér je prepracovaný. Jeho nástupca, Pixel 3 sa v parametroch tiež výrazne neposúva, ale profituje zo skúseností dvojky a fotky za pomoci umelej inteligencie vyvažuje k dokonalosti. Napríklad doplnkové objektívy, ktoré pomáhajú lepšiemu zoomu v iných zariadeniach nahrádza funkciou Super Res Zoom a kombináciou viacerých snímok vypĺňa detaily záberu.

 

Žiadny nie je dokonalý

Verte, že najkrajšie fotky na instáči nie sú fotené smartfónom. Hoci po kvalite fotoaparátov v telefónoch túžime, ich osadenie má určité obmedzenie a tým je najmä veľkosť zariadania. Huawei P20 Pro je toho dôkazom, senzor je väčší ako pri konkurentoch a zachytáva asi o 20 % svetla viac. A svetlo je (pri fotení) „všechno“.

 

 

Zdieľaj článokShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
alebo klikni, ak sa ti páči

Názor k “Pokorili fotoaparáty v smartfónoch vlastný vrchol?”

  1. Prednedavnom sme boli radi, ak si mozeme zavolat, napisat smsku, alebo urobit fotku z mobilneho telefonu a dnes sme schopni investovat do telefonu tolko, co by sme dali za starsie ojazdene auto. Samozrejme, ze ceny za dnesne smartfony su vyhrotene, no vezmite si do uvahy, ako sa posunuli vopred. Niekedy urcili na telefonovanie a dnes sluzia ako prenosny, vreckovy pocitac s extra vymakanym fotoaparatom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.