Získajú si vás hybridy?

Kategória tablet PC, alebo tiež konvertibilných zariadení, je zaujímavá pre všetky strany ponuky a dopytu. Pre výrobcov znamenajú výzvu a jedno z najotvorenejších bojových polí, pre zákazníka ide väčšinou o výhru. Profitujú totiž z pokroku mobilných dotykových zariadení, aj klasických notebookov. Ako to už chodí, kríženci sú vždy rozmanití. Pre dobrú orientáciu v ponuke je preto dôležité nastaviť si očakávania.

Dokážu vás presvedčiť?

Hybridy sú určené na prácu za pochodu. Také je ich základné poslanie, hoci by sa mohlo zdať, že niektoré sa pokúšajú prešplhať ďalej. Rovnaké je to s cenovkou. Aj v tejto kategórii je možné nájsť slušné kúsky za slušné ceny. Všetko závisí od toho, či hľadáme lepší tablet, alebo lepší notebook.

V prvom prípade pôjde o zariadenia pre tých, ktorí potrebujú najmä rýchlo a pohodlnejšie písať. E-maily, poznámky, alebo len komunikovať na sieti. Sú pre tých, ktorí sa nemajú kedy a kde zaoberať káblom a cez displej by sa hodilo vidieť pred seba. A napokon, tieto „nadtablety“ sa poľahky zmestia do kabelky či do „Joeyho pánskej tašky.“ Ak ste sa identifikovali, všetky oči sem.

 

VisionBook 9Wi Pro, zdroj: umax.cz

 

Do hranice okolo dvoch stoviek sa ztmestíte napríklad s modelmi VisionBook 9Wi Pro, Lenovo Miix 310 LTE. Sú to menšie tablety s klávesnicou a v tejto cenovej hladine však treba rátať s tým, že ide o stroje predurčené na to najjednoduchšie. Medzi otváraním programov si určite nepospíte, ale ak s vami majú vydržať celý pracovný čas, nesmiete ich preťažovať. Dobrý zvuk ani premotivovaný multitasking nečakajte. Pomôžu vám zbaviť sa „tradičných.tabletpvých.preklepov“, no musíte si zvyknúť na malé rozmery klávesnice a s tým spojené pátranie po niektorých znakoch. Ach, tá slovenčina…

Lenovo Miix 310 LTE, zdroj: lenovo.com

 

Nad tablety ich posúva konektivita a možnosť ľahšieho písania. Vyzdvihnúť,  najmä v prípade Lenova, možno práve výdrž batérie a možnosť využívať mobilný internet. Vo februári tohto roka bol ohlásený jeho nástupca Miix 320 a možno by stálo za to ešte si naň chvíľu počkať. Nástupca s LTE konektivitou sa bude predávať približne od 400 Eur.

Lenovo Miix 320 LTE, zdroj: lenovo.com

Posúvanie hornej cenovej hranice je návykové

Stovka hore-dole, poviete si. Odrazu sú dve aj tri a k tomu chrobák v hlave. Dostaneme oveľa viac?

Najprv to skúsime s hranicou do 800 Eur. Zaplavia nás modely Lenovo Yoga, na niektorý z nich sa ešte pozrieme. Ako prvý na rade je Acer Aspire Switch Alpha 12, ideálne veľký, 12“ hybrid s FHD+ rozlíšením, multidotykovým IPS displejom a k tomu dotykovým perom. Výkonom sa už môže porovnávať s čistokrvným notebookom, je len na vás, ktorú konfiguráciu si zvolíte. Výrobca používa procesory Intel Core i3 až i7 v kombinácii s SSD diskom a operačnou pamäťou 4 a 8GB. Slušné. Displej je stabilizovaný zadným stojanom, klávesnica má magnetický pripájací mechanizmus. Pri práci by mal vydržať niečo vyše desať hodín, pri pozeraní filmov zhruba deväť. Opäť slušné. V pomere cena/výkon naozaj odporúčame, ideálne prostrednú verziu za približne 750 Eur. Dizajnovo sú všetky konfigurácie rovnaké a na pohľad sú veľmi podarené.

 

Acer Aspire Switch Alpha 12, zdroj: recenzie.sme.sk

Väčšia uhlopriečka, pohodlnejšia klávesnica, vylepšené notebooky

Rastieme na 13.3“, no ešte stále ostávame v skupinke kompaktných zariadení. 1, 3 kg je znesiteľných pre nosenie vo väčšej taške. Zariadenie Lenovo IdeaPad Yoga 720-13 je vybavené procesorom Intel Core i5, 256 GB SSD a 8GB RAM, čo nám samé hovorí, že už ide o šikovný notebook. Ak ste nerozumeli, nevadí, táto konfigurácia je tesne pod cenou tisíc eur už takmer povinná. Notebook sa po otočení displeja o 360° stáva dosť veľkým tabletom, napríklad na príjemné sledovanie filmu, alebo čítanie. Výrobca síce chváli zvuk, no na domáce pozeranie sú externé reproduktory vhodnejšie. Multidotykový Full HD displej dopĺňa podsvietená klávesnica, čo by už v tejto cene malo byť štandardom. Tá sa pohybuje okolo 980 Eur.

Lenovo IdeaPad Yoga 720-13, zdroj: recenzie.sme.sk

 

S podobnou cenou konkuruje aj spoločnosť ASUS, ktorá premenila svoj niekdajší ťahák medzi ultrabookmi na konvertibilný ultrabook. ASUS ZenBook Flip UX360CA stavia na svojom peknom, tuhom, pevnom kovovom zhotovení a už tradične sa na veku displeja objavuje dizajn sústredených kružníc. Vynikajúci antistres. Konfiguráciou sú si s predchádzajúcim modelom podobní. ZenBook je vybavený antireflexným displejom, ktorý by mal eliminovať odrazy svetla a zlepšiť viditeľnosť obrazu a tiež portami HDMI, USB 3.1 a USB-C 3.1. Batéria by vám mala poslúžiť 12 hodín.

ASUS ZenBook Flip UX360CA, zdroj: asus.com

Kde začínajú a kde končia?

Aby sme vedeli, čo je zlatá stredná cesta, priemer či nadpriemer, mali by sme poznať aj krajné hodnoty, respektíve strop. Pre rok 2017 to má čo do dizajnu v zariadeniach 2v1 výborne rozohraté Porsche Design Book One.

Porsche Design Book One, zdroj: cnet.com

Tak ako všetko s menom Porsche, aj tento zázrak za takmer tri tisícky okúzli na pohľad, dotyk aj reálnym fungovaním. Okrem vysokej konfigurácie je jediným notebook/tabletom, ktorý sa dá z klávesnice odpojiť, alebo ho pretočiť. V prospech stability hrá i masívnejšia konštrukcia, ktorá udrží displej bez kývania v naklopených polohách. A to aj napriek tomu, že hardvér je skrytý v tabletovej časti. Na jedno natankovanie vydrží takmer 14 hodín. 13,3“ displej je prekrytý sklom Gorilla Glass 4, antireflexnou vrstvou a zobrazuje pod rozlíšením 3 200 × 1 800 px. Displej nádherne spolupracuje so stylusom, s ktorým sa dá kresliť a tablet ovládať ako s myšou. Nejde však o zariadenie určené na hry, to ale nie je ani žiadne iné v tejto kategórii. Je to predovšetkým pracovný a prezentačný notebook pre špecifické povolania. I keď niektorí by ho radi mali doma len tak. Lebo. Lebo Porsche. Podobne dobre je na tom aj Microsoft Surface Pro v najvyšších konfiguráciách s cenou okolo 2900 Eur.

Microsoft Surface Pro, zdroj: microsoft.com

 

Ale naspäť na zem. Hoci všeobecne viac odporúčame siahnuť po kvalite ako cene, aj lacnejšie zariadenia vedia prekvapiť. Čínski výrobcovia ponúkajú svoje produkty, ktoré u nás nepatria medzi najznámejšie a najdostupnejšie. Odvážnym vraj šťastie praje a ak vás ponuky na našom trhu nepresvedčili, môžete siahnuť po značkách ako sú Chuwi, TeclastCube.

 

 

Zdieľaj článokShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
alebo klikni, ak sa ti páči

Názor k “Získajú si vás hybridy?”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.