#10TechNews – novinky zo sveta technológií

TechNews by Pôjdeto

 

Nepremeškajte zaujímavé novinky z oblasti technických vychytávok a buďte vždy v obraze!

Google zjednodušuje používanie mobilných aplikácií

Google je pravdepodobne prvá stránka, ktorú navštívite, keď niečo hľadáte na internete. Môžete tu rýchlo vybaviť napríklad nákupy oblečenia, hotely, reštaurácie vo vašom blízkom okolí a veľa ďalších služieb, ktoré sú vzdialené len pár klikov. V mobiloch sa však ľudia zvyknú viac uchyľovať k používaniu aplikácií na konkrétne veci, ktoré hľadajú.

Google však má stále nejaké novinky v zálohe. Ak si nainštalujete Google aplikáciu na svoj Android a budete s ňou chcieť napríklad vyhľadať lacnú reštauráciu alebo hotel vo vašom okolí, táto aplikácia vám zobrazí výsledky, podobne ako klasická Google stránka. Okrem toho však načíta aj údaje z lokálnych aplikácií, ktoré sa zaoberajú reštauráciami a donáškou jedla a dá vám možnosť objednať si jedlo domov alebo si zarezervovať izbu v hoteli, bez toho aby ste danú aplikáciu sťahovali do mobilu. Streamovaním aplikácií vám ušetrí čas, ktorý by ste strávili sťahovaním ďalších aplikácií a registráciou.

office-620823_1920
Jednoduchšie používanie aplikácií; Zdroj: Pixabay

Aplikácia zatiaľ funguje v San Francicku a sťahuje dáta z 9 iných aplikácií (Hotel Tonight, Weather, New York Subway, My Horoscope, Daily Horoscope, Visual Anatomy Free, Useful Knots, Gormey a Chimani). Zatiaľ je v štádiu experimentálnej prevádzky, no nie je vylúčené, že budúci rok prenikne aj do ďalších miest a napokon i do našich končín.

Youtube pre deti poteší hlavne rodičov

Máte pocit, že vaše malé deti vedia o počítačoch viac než vy? Je to celkom možné. Internet im ponúka množstvo zdrojov zábavy. Nie všetky sú však vhodné pre detského diváka. Odkontrolovať, čo dieťa na internete pozerá, je dosť ťažké. Práve preto vznikol v USA nápad, ktorý si pomaly ale isto nachádza cestu aj do Európy.

Nakoľko Youtube v mnohých rodinách nahrádza televízor, je len logické, že rodičia žiadali od prevádzkovateľov tejto stránky, aby ju lepšie prispôsobili detskému divákovi. YouTube Kids má podobu mobilnej aplikácie, ktorá funguje pre iOS aj pre Android, na mobiloch aj na tabletoch. V USA je veľmi populárna, má za sebou už vyše 10 miliónov stiahnutí a z Európskych štátov ju ako prvé môže využívať Írsko a Veľká Británia.

hand-589488_1920
Bezpečnejší YouTube pre deti; Zdroj: Pixabay

Ako vlastne táto aplikácia funguje? Vďaka špeciálnemu algoritmu blokuje obsah, ktorý je nevhodný pre deti od 3 do 8 rokov. Videá zobrazuje v jednoduchom rozhraní, bez rušivých prvkov ako sú napríklad komentáre k videám (z ktorých by deti, ktoré nevedia čítať, aj tak nič nemali). Jednou z funkcií je aj časovač, ktorý rodičia nastavia, aby sa aplikácia po uplynutí určitého času sama vypla. Pre jej opätovné spustenie je potrebné heslo. Obrázky na stránke sú veľké a deti na ne môžu ľahko kliknúť. V aplikácii si môžu jednoducho pozrieť obľúbené rozprávky, videoklipy alebo vzdelávacie videá, primerané ich veku.

Carvana: autobazár pre introvertov a zaneprázdnených

Kúpa a predaj ojazdeného auta býva niekedy časovo aj logisticky náročný proces. Americká spoločnosť Carvana z amerického Nashvillu, fungujúca od roku 2013, prišla s netradičným nápadom: autá predáva v obrovskom automate, do ktorého si vášho nového kovového tátoša prídete len vyzdvihnúť.

Tento druh obchodu poteší hlavne introvertov a ľudí, ktorí nemajú veľa času na diskusie o autách a na vyjednávanie o cenách. A celkovo ľudí, ktorí nemajú veľa času. Ak nechcete prísť do styku s predajcami áut alebo s ľuďmi, ktorí predávajú autá na inzerát, nemusíte nikam chodiť, ani navštíviť pobočku spoločnosti. Stačí, ak si online vyklikáte, aké auto by ste chceli mať. Nakupovať môžete 24 hodín denne. Na stránke dostanete detailné informácie o aute, 360-stupňovú virtuálnu prehliadku auta zvonku aj zvnútra a tie, čo sa vám zapáčia, si môžete odložiť do vašej virtuálnej garáže. Keď sa rozhodnete pre konkrétne vozidlo, vypíšete si online zmluvu o kúpe auta, ktoré ste si vybrali a zvolíte si deň doručenia do automatu.

Zamestnanci Carvany vám po uhradení zálohy auto pristavia v obrom automate, do ktorého sa zmestí 20 vozidiel. Samozrejme, čo najbližšie k vášmu miestu bydliska. A vám už stačí len kedykoľvek prísť, vložiť do automatu špeciálnu mincu a automat vám autíčko vydá. Na otestovanie máte 7 dní a ak sa vám auto nebude pozdávať, môžete ho bez vysvetľovania vrátiť. Caravana sa tiež aktívne venuje výkupu áut. Väčšina z nich nie je staršia ako 5 rokov.

Carvana – autobazár pre zanepráznených; Zdroj: YouTube

Nezvyčajné pamätné diamanty pre budúce generácie

Na začiatku mesiaca sme si pripomínali našich zosnulých blízkych na cintorínoch plných sviečok. Dnes si však už môžete vybrať aj o niečo originálnejšiu možnosť spracovania popolu, než je len umiestnenie do urny a klasický pohreb. Švajčiarska spoločnosť Algordanza vám totiž umožní, aby ste svoje telo po smrti nechali pretaviť do štýlového diamantu, ktorý si vaši blízki nechajú na pamiatku. Slogan spoločnosti totiž znie: „Čas plynie, ale diamant je večný!“

Ako to funguje? Popol je spracovaný pomocou špeciálneho stroja, ktorý vyvinie veľmi vysokú teplotu a tlak, imitujúc tak prirodzené podmienky, za ktorých v hlbinách zeme vznikajú drahé kamene. Z popolu sa najprv vyextrahuje uhlík, z ktorého sa v špeciálnom stroji za pôsobenia tlaku a príslušnej teploty vytvorí grafit a následne diamant, ktorý sa obrúsi do tvaru, ktorý si zákazník objednal. Vďaka vysokému obsahu bóru v popole majú tieto diamanty zvyčajne krásnu modrú farbu.

Cena takéhoto šperku sa odvíja od jeho veľkosti. Tá sa môže pohybovať od 3,4 mm do 6,4 mm. Najmenší a najlacnejší diamant vás bude stáť 3 927 Eur. Zákazníci si ich zvyčajne nechajú osadiť do prsteňa, čím dedičné šperky nadobudnú nový význam pre ďalšie generácie v rodine.

diamond-500872_1920
Využiteľnosť diamantov; Zdroj: Pixabay

Zdieľaj článokShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
alebo klikni, ak sa ti páči

Názor k “#10TechNews – novinky zo sveta technológií”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.