Technologický záver roka

V závere roka to v technologickom svete vyzerá ako veľké porovnávanie a sumár toho najlepšieho, no aj v tejto pokročilej dobe sa kde-tu mihne správa o niečom novom. Tí, ktorí vykalkulovali tento timing zrejme nepotrebujú veľké fanfáry. Vianočné sviatky sa totiž prelínajú s tichom pred búrkou, ktorou je výstava CES v januári. Tam sa už rozbehne kolotoč novej technologickej sezóny naplno. Ale aby nič nezostalo prehliadnuté, venovali sme trochu pozornosti pár novinkám, ktoré budú o pár dní vlastne z minulého roku 🙂

 

Rýchli budú rýchlejší

Nároky na výkon mobilných zariadení sa stále zvyšujú, no idú ruka v ruke s ich výkonom. Zariadenia z najvyšších poschodí dnes pracujú tak plynulo, že zákazník nemá najmenšiu potrebu niečo vylepšovať. No keďže sa to dá, treba to využiť. Procesory Snapdragon 835 boli donedávna tým najlepším, čo sme v telách smartfónov mohli nájsť. Samozrejme, že sa o to netreba doslovne snažiť. Spoločnosť Qualcomm teraz predstavila najnovší procesor – Snapdragon 845. Pravdepodobne sa bude skloňovať v súvislosti s top modelmi smartfónov, prípadne aj notebookov. Microsoft a spoločnosti HP či ASUS sa už do takejto spolupráce pustili a výsledkom sú laptopy s operačným systémom Windows 10, staršou verziou procesora Snapdragon 835 a dlhou výdržou batérie, cez 20 hodín.

Snapdragon, zdroj: techadvisor

Qualcomm Snapdragon 845 je určený na efektívnejšie procesovanie umelej inteligencie, lepšie spracovanie obrazu a tiež sa zameriava na lepšiu konektivitu a bezpečnosť. Procesor dokáže spracovať viac dát v kratšom čase a robiť lepšie rozhodnutia, najmä pri automatickej detekcii pri fotografovaní. Vie spracovávať viac odtieňov rovnakej farby a zväčšiť hĺbku záberu, rozpoznať širšie spektrum farieb a zvýšiť úroveň jasu pre rovnaký odtieň. Mobilné fotenie je tak zas o kúsok ďalej. Qualcomm tiež uvádza, že Snapdragon 845 je o 30 % úspornejší ako jeho predchodca a zároveň aj o 25-30 % rýchlejší.

 

Život podľa Facebooku

Sociálna sieť prichystala vlnu zmien a opäť si na ne trochu ťažšie zvykáme. Medzi novinkami sa objavilo aj rozpoznávanie tváre na fotografiách aj bez toho, aby ste boli niekým označený. Facebook vám cez notifikáciu oznámi, kde vás kto odfotil, no nemal by vás spamovať fotkami vašej dvojičky z opačnej strany zemegule. Rozpoznávať by vás mal na fotkách, ktoré vytvoria vaši priatelia, alebo ich širší okruh, čiže priatelia priateľov.

Okrem toho, Facebook nachystal nový messenger. Aj keď nie tak celkom, ide o messenger určený deťom od 6-12 rokov, teda pre tie, ktoré by nemali klasický Facebook používať. Účet podlieha schvaľovaciemu procesu vlastných rodičov, tí musia potvrdiť aj každý pridaný kontakt. Messenger je zatiaľ dostupný len pre iOS a v USA, no v nasledujúcich mesiacoch by mal doplávať aj k nám.

Messenger Kids, zdroj: Wccftech

 

Už aj slúchadlá sú rozumné

To hovorí spoločnosť Bragi. The Dash Pro sú bezdrôtové slúchadlá vhodné na väčšinu činností, vrátane plávania. Sú kvalitné, majú výdrž až na 5 hodín počúvania hudby a s telefónom ich spárujete jedným kliknutím. Do zabudovaného prehrávača si môžete uložiť zhruba 1000 pesničiek a smartfón nechať doma, alebo v šatni, napríklad pri spomínanom plávaní. Spolupracuje s iOS, Android aj Windows smartfónmi a funguje ako nositeľné zariadenie. Rozoznávajú akú činnosť práve robíte, zrátajú kalórie, srdcovú činnosť či prejdenú vzdialenosť. Už v januári by mala byť predstavená verzia s inteligentným detekovaním okolitého hluku a následne inteligentné prispôsobenie zvuku v slúchadlách.

The Dash Pro, zdroj: bragi

 

Stihli to aj smartfóny

Konkrétne Samsung. Vo finále roka predstavil nové modely smartfónov Galaxy A8 a A8+. Sú to zariadenia v kategórii tesne za špičkou, takže stále výborná voľba pre náročných. Sú vybavené AMOLED displejom s rozlíšením FHD+ a rozmerovo ide o 5,6 a 6 palcový model. Operačná pamäť je 4 GB pre menší a 6 GB pre A+. V oboch prípadoch je na výber 32 a 64 GB úložisko. Zariadenia sú vybavené čipsetom Exynos 7885. USB-C podporuje rýchle nabíjanie a na zadnom, mierne zakrivenom kryte sa pod fotoaparátom nachádza čítačka odtlačkov prstov.

Samsung Galaxy A8 a A8+, zdroj: fonearena

Nechýba solídny fotoaparát, zadná kamera má rozlíšenie 16 Mpx a svetelnosť f/1.7. Na prednej strane sú kamery dokonca dve, 16 a 8 Mpx, so svetelnosťou f/1.9. Od selfie maniakov môžeme očakávať ešte viac príspevkov. Plusková verzia ale v najbližšom čase dostupná nebude, A8 by sme mohli kúpiť už budúci mesiac.

Tešíme sa na vás v januári, vtedy napríklad uzrú svetlo sveta aj noví smajlíci od Unicode 🙂

Želáme vám všetkým krásne sviatky!

 

 

Zdieľaj článokShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
alebo klikni, ak sa ti páči

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.