SMART domácnosť na dosah

Smart domácnosť21.10.2015 je deň, ktorý sa spomínal vo filme Návrat do budúcnosti. Napriek tomu, že doba pokročila, ešte stále nemáme pri domoch zaparkované lietajúce autá a psíkov za nás nevenčia lietajúce roboty. Vo filme sa nerátalo ani s existenciou internetu. Ako veľmi by sme však uvítali jedlo, ktoré v špeciálnej rúre, ovládanej hlasom, znásobí svoj objem!

Back to the future; Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=s9U2ekOVL5Q

V tomto kultovom filme však nájdeme aj technické vychytávky, ktoré sa v dnešnej dobe naozaj využívajú, napríklad veľké televízory s plochou obrazovkou, telefonovanie s obrazom (napr. cez Skype alebo FaceTime), skenovanie odtlačkov prstov, okuliare podobné Google Glass a technológiu na rozpoznávanie tvárí.

Vo filme návrat do budúcnosti sme tiež mohli vidieť automatizovanú domácnosť, v ktorej sa hrdinka z roku 1985 nevedela veľmi dobre zorientovať. My to však máme o dosť jednoduchšie, nakoľko moderné technológie sú každodennou súčasťou našich životov. Smartfóny, tablety a počítače zjednodušujú život nielen na pracovisku, ale v domácnosti. Preč sú časy jednoduchých spínačov a časovačov. Dnes je všetko prepojené pomocou internetu a mobilných aplikácií.

Čo všetko v domácnosti vie byť smart?

 • televízor
 • tlačiareň
 • externý harddisk a sieťové úložisko NAS
 • osvetlenie
 • kúrenie a chladenie
 • solárne panely
 • dvere a garážové brány
 • rolety
 • práčka, sušička
 • umývačka riadu
 • sporák a rúra
 • mikrovlnka
 • ohrev vody
 • ventilácia
 • zavlažovanie
 • chladnička s LCD displejom
 • robotický vysávač
 • kamerový bezpečnostný systém
 • systém na detekciu požiaru

Výrobcovia elektroniky ponúkajú možnosť prepojiť tieto spotrebiče s Vašim smartfónom, počítačom alebo tabletom pomocou cloudového serveru a mobilnej aplikácie. Vďaka tomu budete môcť Vašu domácnosť monitorovať aj na diaľku. Niektoré systémy sú natoľko inteligentné, že dokážu na oplátku monitorovať Vás, a ak napríklad zaspíte pred televízorom, vypnú časť osvetlenia, prípadne Vás decentne upozornia na to, že si z chladničky beriete niečo, čo neprospieva Vášmu zdraviu.

V budúcnosti bude pravdepodobne bežným scenárom aj to, že Vám chladnička oznámi, ktoré potraviny sa míňajú alebo im končí záruka a čo treba nakúpiť, prípadne sama objedná chýbajúci tovar. Ako Vám dá vedieť? Napríklad tak, že Vám pošle e-mail s danou informáciou a Vy jej poskytnete spätnú väzbu a napíšete, čo chcete variť. Chladnička Vám nájde recept a dá Vám zoznam potravín, ktoré ešte treba dokúpiť. Dopisovať si so svojou chladničkou už znie tak trochu ako sci-fi, však?

Smart domácnosť; Zroj: Dollarphotoclub

A čo ďalšie zaujímavé vychytávky automatizovanej domácnosti?

Vývojári spoločnosti Apple vymysleli inteligentnú rúru June, ktorá je pripojená na internet a cez aplikáciu prepojená s Vašim smartfónom. Je to vlastne počítač, ktorý Vám navarí. Inteligentná malá rúra vie detekovať, aké potraviny ste do nej vložili, odvážiť suroviny a odporučí Vam vhodnú teplotu a čas pečenia. Pomocou smartfónu budete môcť sledovať, koľko času zostáva rúre do konca pečenia a až bude jedlo hotové, dostanete notifikáciu. Prípravu jedla môžete vďaka zabudovanej kamere sledovať v reálnom čase.

Pomocou špeciálneho zámku Kevo Kwikset a smartfónu (Android, iPhone) si môžete odomknúť dvere do bytu alebo poskytnúť „elektronický kľúč“ na diaľku vybraným návštevníkom na presne určený čas (prípadne ich z Vášho zoznamu odstrániť a zakázať im vstup). Výborné riešenie aj pre firmy či pre hotely, však?

Inteligentný zvonček Skybell Vás bude informovať, ak u Vás doma niekto zazvoní pri dverách a umožní Vám danú osobu vidieť, počuť a komunikovať s ňou. Ak nie ste doma, môžete si takýmto spôsobom s nečakanou návštevou pokecať aj na diaľku.

Prečo sa oplatí mať smart domácnosť?

 • ušetríte čas, ktorý by ste strávili nastavovaním spotrebičov
 • všetko môžete ovládať aj na diaľku, jednoducho a prehľadne
 • ušetríte peniaze, nakoľko účelom smart domácnosti je okrem iného aj poskytovať prehľad o hospodárení s elektrickou energiou a šetriť ju
 • ak patríte medzi skôr narodených a často zabúdate veci, inteligentne navrhnutý systém Vám pripomenie, čo treba robiť alebo to rovno urobí za Vás
 • pomôže Vám zabezpečiť Vašu domácnosť pred zlodejmi (alarm, stmavovanie svetiel v noci, atď.) a upozorní Vás na možné nebezpečenstvo keď ste mimo domova

Akým spôsobom sú spotrebiče v domácnosti prepojené?

Wi-Fi, satelit, domáca sieť a smart spotrebiče Vám umožnia užívať si výhody automatizovanej domácnosti rýchlo a jednoducho. Ako si ich nastavíte?

Nastavenie domácej siete

Základom pre vytvorenie domácej siete je Wi-Fi router, ku ktorému pripojíte zariadenia pomocou Wi-Fi, teda bezdrôtovo, alebo klasicky pomocou ethernetových káblov. Niektoré Wi-Fi routre umožňujú pripojiť pomocou USB konektoru externý harddisk, vďaka ktorému získate veľké spoločné úložisko pre dáta celej rodiny. Je dôležité router dostatočne dobre zabezpečiť heslom a šifrovaním WPA2, aby sa nikto nedostal k informáciám o celej vašej domácnosti.

Nastavenie domácej siete; Zdroj: Pixabay

Pri nastavovaní domácej siete postupujte podľa návodu výrobcu. Ak použijete klasickú káblovú metódu, máte viacero zariadení a nestačia Vám 4 bežné konektory, zožeňte si switch alebo radšej rovno skúste pripojenie cez Wi-Fi, prípadne cez zariadenie Access point, ktoré vašu lokálnu sieť rozšíri bezdrôtovo.

Pre ešte lepšie pokrytie využite funkciu WDS, ktorá prepojí viaceré prístupové body do spoločnej siete. Ak skladujete väčšie množstvo dát alebo máte viacero výkonných počítačov, ktoré potrebujete efektívne prepojiť, odporúčame Vám použiť sieťový disk (NAS server). Tieto nastavenia sú však pomerne komplikované a na správnu inštaláciu Vám preto odporúčame využiť služby vyškolených technikov v nastavovaní domácej siete

Nastavenie Wi-Fi

Wi-Fi poskytuje bezdrôtové prepojenie jednotlivých zariadení pomocou rádiových vĺn. Pripojiť sa na Wi-Fi vieme s počítačom, smartfónom, tabletom, ale aj s televízorom, tlačiarňou a ďalšími technickými zariadeniami, ktoré majú prívlastok smart a dokážu s Wi-Fi komunikovať.

Výhodou Wi-Fi je relatívne jednoduchá inštalácia a zriadenie hotspotu. Nevýhodou je pomerne malý dosah, v ktorom sa Wi-Fi dá používať.

Ako si zriadite domáci prístupový bod (Wi-Fi hotspot)?

 • Od Vášho poskytovateľa DSL internetu ste dostali router (smerovač). Zapojte káble podľa návodu od výrobcu, zapojte router do elektriny, na káblový internet a počkajte, kým sa na smerovači rozblikajú kontrolné svetielka. 

Tip: Router umiestnite približne do stredu územia, ktoré chcete pokryť (do stredu domu alebo bytu).

 • Podľa inštalačného sprievodcu od Výrobcu sa pripojte na webové rozhranie a prihláste sa prístupovým heslom od Vášho poskytovateľa internetu.
 • Zmenťe názov smerovača (SSID identifikátor) a vytvorte si nové heslo, ktoré by malo byť dostatočne dlhé.
 • Uložte do systému Vaše prihlasovacie údaje k ADSL, ktoré nájdete v zmluve s poskytovateľom internetu. Po následnej synchronizácii sa pripojíte na internet pomocou ethernetového káblu.
 • Po pripojení sa k routru si zvoľte v nastaveniach WLAN názov Vašej siete, príslušné číslo kanálu a pre vyššiu bezpečnosť si pomocou kľúča nastavte zabezpečenie WPA a WPA2. Po uložení nastavení Vám vznikne nová bezdrôtová sieť.
 • Na Vašu Wi-Fi sieť môžete napojiť jednotlivé zariadenia a spotrebiče, ktoré podporujú Wi-Fi na základe príslušných softvérov a návodu od výrobcu. Na pripojenie rôznych domácich spotrebičov môžete využiť aj aplikáciu WeMo, ktorá sa dá zadarmo stiahnuť z Google Play. Ak si však neviete rady s nastavením domácej Wi-Fi, radšej sa obráťte na profesionálov a využite inštalačné služby. 
Nastavenie domácej siete wifi; Zdroj: Dollarphotoclub

Nastavenie satelitu

Ak sa rozhodnete pre využitie satelitného pripojenia domácnosti a zadovážite si satelitnú parabolu, zabezpečte jej podľa možností otvorený priestor, aby sa signál mohol šíriť bez prekážok. V tesnej blízkosti satelitnej antény by nemali byť stromy a kríky, strecha oproti stojaceho domu či sklo. Platí tiež, že pre dosiahnutie lepšieho signálu by parabola mala byť väčšia, ideálne s priemerom 90 cm, s kvalitným konvertorom (šumové číslo 0,1-0,2) a dostatočne pevnými a kvalitnými káblami (predovšetkým ak budete satelit umiestňovať na strechu) a vhodne zvoleným satelitným prijímačom.

Satelit by mal v ideálnom prípade smerovať na juh. Jeho uhol naklonenia dokážete regulovať manuálne a zafixovať pomocou skrutiek. Satelitný prijímač dokážete pripojiť na internetovú sieť pomocou Wi-Fi. Tieto prijímače sú zväčša vybavené USB portami, do ktorých zasuniete USB Wi-Fi adaptér a ďalej postupujete v nastavovaní v špeciálnom rozhraní, podľa pokynov výrobcu. Nakoľko nastavenie satelitu je pomerne náročná a komplexná činnosť, ktorá závisí predovšetkým od použitej techniky a softvéru, odporúčame Vám zveriť inštaláciu satelitu do rúk odborníkov. 

Zdieľaj článokShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
alebo klikni, ak sa ti páči

3 názory k “SMART domácnosť na dosah”

 1. Ďakujem za zaujimavý článok. Na to, že odošlem mail a tlačiareň ho sama vytlačí, aj keď je na druhej strane Slovenska, som si už zvykol… Ale keď sme kúpili novú práčku Samsung a zistil som, že aj ona má appku na Android, tak to už so mnou zatriaslo :D.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.