Ako dostať domácnosť do levelu smart

Smarthome, inteligentná domácnosť alebo automatizácia domácnosti. Tieto názvy nám hovoria, že naša domácnosť môže fungovať aj bez toho, aby sme po nej pobehovali. Týka sa to, samozrejme, technických zariadení, ovládania svetla, teploty, bezpečnosti a každým dňom niečoho ďalšieho. Zariadenie skutočne inteligentnej domácnosti si vyžaduje komplexný prístup, jednotlivé moduly spolu musia vedieť komunikovať a výber základnej jednotky a ďalších zariadení by sa mal rozumne zvážiť aj z pohľadu budúcnosti. V prípade zariaďovania novej, modernej domácnosti sa určite oplatí investovať do dômyselných  a energeticky šetrných systémov. Ak sa vám však nelení spúšťať žalúzie aj naďalej ručne, môžete si domácnosť vybaviť aj vychytávkami v ľahšej verzii. Aby ste si zapli svetlo či mali po príchode domov pustené pokračovanie obľúbenej skladby, stačí vám na to vaša kamarátka wifi. A potom tie ostatné, rozumné zariadenia. 🙂 

Rozprávajúce reproduktory

Domáce stanice, s ktorými sa môžete porozprávať predstavili rôzne spoločnosti. Azda najviac pozornosti si vyslúžili reproduktory od Amazonu, Googlu a nedávno s novinkou prišla aj spoločnosť Apple. Predchodcov ale má v čom doháňať. Amazon EchoPlus či Google Home dokážu na váš povel ovládať podporované zariadenia a ponuka je pomerne široká. Začať môžeme takmer bežnými aplikáciami, ktoré spustíme pomocou asistenta v domácej základni, ako napríklad vyhľadávanie na internete, či najbežnejšia funkcia reproduktorov, produkcia hudby. Pridajte ovládanie televízora, svetla, termostatu, a ak sa rozhodnete niekde nainštalovať aj inteligentnú zástrčku, poradia si aj s ňou. Tí, ktorí chcú budovať svoju inteligentnú domácnosť postupne a chcú si vyberať zariadenia rôznych značiek, je takáto cesta ideálna.

Práčka v telefóne

Kým sama nevyberie servítky z vrecka, dokonalá nebude žiadna. Ale z tých ostatných si dnes môžete vybrať práčky, ktoré môžete pripojiť do domácej siete. Cez aplikácie potom dostávate upozornenia o skončení prania, či o ideálnom pracom programe. Na diaľku môžete práčku spustiť, samozrejme ak ste si istí, že do nej mal kto naložiť bielizeň. Počet spotrebičov, ktoré je možné pripojiť do siete a následne ovládať aplikáciami stále stúpa, preto treba zvážiť, či chcete mať pre každý spotrebič zvlášť aplikáciu, alebo ich prepojiť cez jednu základňu.

 

Váhy sa v prospech základne naklonia pod vplyvom počtu denne ovládaných zariadení. Preklikávať niekoľko osobitných aplikácií totiž začne byť časom otravné. Čo z ponuky funkcií inteligentných spotrebičov však považujete za potrebné a praktické, alebo čo je naopak zbytočnosť, si určíte sami. Ale nachystať si kávu zo záhrady alebo pred príchodom domov nikdy nie je na škodu! Preto existuje napríklad Smarter Coffe, váš poslušný kávovar.

 

Teplo a tekutiny

V tomto období už možno viac padne vhod klimatizácia ovládaná na diaľku, no potom príde opäť zima. Nest je asi najznámejším inteligentným termostatom, ktorý môžete ovládať na diaľku, hlasom a navyše sa sám učí ako dlho vykurovanie trvá. Domáce klimatizačné jednotky je takisto možné ovládať smartfónom, po príchode domov aspoň nebudete rozmýšľať, ako dlho budete musieť vydržať v ľadovej sprche a naopak, ak sa počasie zvrtne, klímu v sekunde prestavíte. O niečo šikovnejšie sú zavlažovacie systémy. Samozrejme, do záhrady. K systému RainJack stačí pripojenie k internetu a sám zistí, kedy vašu záhradu čakajú suchá a kedy naopak vodou netreba plytvať, ak sa blíži vytúžený dážď. Dokonca vám pošle e-mail o vykonanej činnosti či chybách, aj o zamrznutej vode v systéme. Takéto riešenie vás oslobodzuje a napriek vašej záľube v bylinkách sa môžete spokojne vybrať na dovolenku.

 

 

Zdieľaj článokShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
alebo klikni, ak sa ti páči

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.