Hudba naša každodenná

Čo by ste povedali na to, keby vám na rodinnú oslavu prišiel zahrať Sting, alebo Lady Gaga by sa krútila okolo klavíra len pre vás? Samozrejme, museli by ste sa narodiť pod šťastnou hviezdou. Tí, čo mali v minulosti pri narodení šťastie, dostali možnosti hudobného vyžitia v live verzii len občas. Potreba dostať hudbu do obývačky si vypýtala vynálezy ako gramofón či rádio a mnohí si dnes bez podmazu nevedia predstaviť deň. Hoci si fonograf zrejme naživo pamätať nebudete, ostatné vás zrejme neobišlo.

 

Fonograf

Prvenstvo v prehrávaní hudby drží vynález z roku 1877, ktorý vynašiel Thomas Edison. Samozrejme, cesta k nemu bola podmienená tým, že niekto vynašiel spôsob ako zvuk zachytiť. Išlo o predchodcu gramofónu, ktorý v prvopočiatkoch namiesto platne prehrával hudbu z valca, ktorý bolo potrebné fyzicky točiť. Neskôr sa zrodila verzia s platňou.

Gramofón

Hudobní fajnšmekri naň nedajú dopustiť. Časom si prešiel vylepšeniami, no od konca 20 storočia je tu s nami, drží si svoju hodnotu aj vďaka kvalite zvuku, ktorú poskytuje. Pri pomyslení na otáčanie platne na druhú stranu, spomalený zvuk pri rozbiehaní či povestné praskanie sa človeku až cnie. Našťastie, doba im praje a tú lepšiu súčasnú hudbu môžete mať „na vinyle“ aj s výrazným cool faktorom.

Rádio

Hudba zadarmo, podľa vkusu danej stanice. Rádio stvorilo, a vlastne stále tvorí, hity. Záujem o živú hudbu možno mierne klesol, ale to dobré si svoje miesto v spoločnosti nájde. Tak je to dodnes a koncerty sú pre pravých fanúšikov stále dôležité.

 

Magič

Vytuningované rádio s prehrávaním magnetofónových kaziet –  to bolo niečo, hlavne v 80-tych rokoch. Vznikali prvé rodinné nahrávky, prvé pirátske kópie z rádia či z druhej kazety. Pretáčanie bola otrava, a tak sme boli nútení milovať celý album, alebo aspoň celú stranu kazety. Kto nevedel ako idú skladby za sebou, nebol správny fanúšik, kto nemal ceruzku, kazetu neopravil. A osobitnou kategóriou bol samozrejme walkman, ktorý spôsobil veľkú revolúciu v počúvaní hudby osamote, a.k.a. single mode. A hudba z toho ťaží dodnes.

 

Cédečká

Vznikli síce v roku 1979, s hudbou 1982, ale u nás sme sa s nimi stretli až niekedy v polovici 90-tych rokov, a neskôr. Dnes plašia lastovičky na balkóne, no namiesto dlhovekosti sa zapísali množstvom predaných či napálených nosičov. Čaro spočívalo v jednoduchom prehrávaní bez motania pásky, v prepínaní skladieb či možnosti kopírovania. Majiteľ diskmanu bol kráľ. Ale nie nadlho.

 

Empétrojky

Boli ďalším pokrokom, ani nie tak v zmysle formátu, ako prehrávača. V dobe okolo roku 2000 už nepotrebujeme so sebou nosiť kazety ani CD, stačia prehrávače s importovanou hudbou. Kráľom nebol ten, kto bol prvý, ale ten, kto mal najväčšiu kapacitu pamäte. Tie najväčšie obsahovali rovnaký disk ako notebook a na trojdňovej párty chate sa žiaden song nezopakoval. Stačilo pripojiť „repro“ a DJ-om bol každý.

 

Online hudba z celého sveta

 

Svet, kde sa spája všetko dohromady je internet. iPod Touch to dokázal v roku 2007, hoci len cez WiFi, no umožnil počúvanie neobmedzeného spektra hudby bez toho, aby sme mali v rukách kopu CD-čiek, kaziet, či zahltený disk v pc. Vďaka rozšíreniu a dostupnosti mobilného internetu sme sa dostali ešte ďalej a prístup k  množstvu hudby zadarmo či za malý poplatok je dnešnej  mladej generácií už dobre známy. Rozhodne to však neoľutujete, ak aj patríte k tým, ktorí si nové zvyky osvojujú pomalšie.

Služby Spotify, iTunes, Google Music či Deezer ponúkajú vo svojich knižniciach stovky hodín hudby. Vybrať si môžete podľa konkrétnych preferencií alebo preferencií vašich priateľov, či nechať sa inšpirovať playlistmi v určitom štýle. Offline počúvanie je dostupné po založení premium účtov a tak vám na váš personalizovaný hudobný festival stačí pár drobných a váš smartphone. Váš rozpočet poplatkami za tieto služby veľmi neutrpí, väčšina zo služieb ponúka zvýhodnené, vernostné či štartovacie balíky. Zákazníci Telekomu môžu cez službu Deezer počúvať hudbu tri mesiace za necelé tri eurá, služba Spotify je v základnom balíku cca 6 eur na mesiac. Poplatky sú takmer zanedbateľné a zároveň máte všetku hudbu vo svojom zariadení legálne. 

 

 

 

 

Zdieľaj článokShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
alebo klikni, ak sa ti páči

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.