Kto vlastne sú Siri, Alexa, Cortana či Bixby?

O týchto, prevažne dámach, už mnohí počuli, ale nikto ich nikdy nevidel. Sú to aplikácie s ľudským hlasom, digitálni asistenti, alebo umelá inteligencia. Všetko je správne. Každá väčšia technologická spoločnosť ich integruje do svojich múdrych zariadení. Dokážete ich ovládať hlasovým vstupom a zadávať im rôzne úlohy. Aplikácie ďalej simulujú konverzáciu s „majiteľom“, alebo s komponentami siete, či sú to ďalšie aplikácie alebo prepojené zariadenia. V digitálnych svetoch sa stali trendom aj vďaka tomu, že obchádzajú bariéry, zrýchľujú a zjednodušujú zložitejšie úkony.Asistenti majú spoločného mnoho, väčšinou sú súčasťou operačných systémov zariadení a vďaka nim môžete vyhľadávať na webe, požiadať o hovor či zaslanie správy, všetko na hlasové pokyny. Sú takou treťou digitálnou rukou. Na otázky po aktivácií odpovedajú podľa toho, čo dokážu vyhľadať vo svojich prehliadačoch, následne sa orientujú a učia aj podľa toho, ako spokojní ste s ich odpoveďami boli. Hoci je v zahraničí okolo nich značné haló, nám sa zatiaľ lokalizácia, v zmysle ovládacieho jazyka, vyhýba. Je potrebné podotknúť, že existuje viac asistentov, ako sme uviedli v nadpise. Avšak nasledujúce sú tie najznámejšie.

Google Assistant

Nemá svoje poľudštené meno, ako aplikácia zostáva verná názvosloviu ostatných z rovnakej dielne. Najlepšie funguje v spojení práve s Google produktami. Tie sú doménou hlavne Android zariadení, no nie sú výnimkou ani v iných operačných systémoch. Okrem nich pracuje s inteligentným reproduktorom Google Home či Chromecast. Hoci po slovensky nevie, dokáže tlmočiť z viac ako 40 jazykov, odprevadí vás kam potrebujete, pustí film, zapne svetlo pri príchode domov a tak ďalej. Ak si raz zvolíte Google Assistant, najlepšie bude, ak si zvolíte celý ekosystém postavený na tejto platforme.

 

Siri

Siri väčšina vníma ako asistentku, ktorá je súčasťou operačných systémov zariadení od spoločnosti Apple. V skutočnosti si používatelia môžu nastaviť ako pohlavie, tak aj rozličné akcenty reči. Samozrejme, najlepší výber má angličtina. Po aktivácii slovným spojením „Hey Siri“ bude k službám. Váš hlas by aplikácia mala dokonale rozpoznať, aby ju nemohol aktivovať niekto iný.

Ak vám dostatočne nerozumie, do prepisu konverzácie môžete vstúpovať a vaše pokyny upraviť. Navyše odpovedá aj na niektoré zbytočné otázky, učí sa podľa vašich preferencií a má zmysel pre humor. Ako všetci ostatní asistenti, najlepšie spolupracuje s príbuznými zariadeniami od Applu.

 

Cortana

Cortana je asistenčná aplikácie z dielne Microsoftu. Sľubuje, že sa naučí chápať vaše e-maily a prázdne sľuby o termínoch vám pripomenie. Ale nemusíte sa báť, slovenčinu zatiaľ nepodporuje. Ak by ste ju však chceli využívať, svoj Windows si môžete prepnúť do angličtiny. Informácie zbiera z vyhľadávača Bing a z aplikácií Microsoftu a všetko, čo sa o vás naučila si zapisuje do poznámok. Funguje podobne ako ostatní asistenti, avšak na cudzích platformách zatiaľ tak šikovná, ako napríklad Google Assistant, nie je.

 

Alexa

Častou spomínanou, v tomto prípade dámou, je Alexa od Amazonu. V poriadku, toto trochu znelo ako slovenské meno chovného jazvečíka, ale pochopili ste. Domáci reproduktor Echo sa síce dokáže pripojiť do siete, vyhľadávať informácie a pustiť skladbu podľa výberu, ale zrejme nezatelefonuje vašej mame. Navyše, u nás zariadenia od Amazonu nie sú natoľko rozšírené, takže prepojenie v domácnosti využijú najmä za veľkou mlákou, menšou mlákou v Británií a v Nemecku. Dokáže sa prepojiť so spotrebičmi, rozoznáva viacero hlasov a prispôsobuje im komunikáciu, čo ocenia najmä rodiny s ďeťmi.

 

Bixby

Z virtuálnych asistentov je najmladšia, je dostupná pre smartfóny od Samsungu a najnovšie už bude aj v chladničke. Jej silnou stránkou je pohyb vo vnútri zariadenia a ovládanie aplikácií v ňom. Výrobca sa pochválil napríklad tým, že z fotky spočíta kalórie vášho jedla a ak niečo nedokáže dnes, už zajtra to môže vedieť.

 

 

Zdieľaj článokShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
alebo klikni, ak sa ti páči

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.