7 najčastejších chorôb – počítač

7 najčastejších chorôb vášho počítača

Život nie je vždy ideálny a platí to aj pre technické výdobytky. Už sa vám určite niekedy stalo, že sa váš počítač alebo notebook pokazil práve v tej najnevhodnejšej chvíli. Technika nás vie nepríjemne prekvapiť. Väčšine z týchto prekvapení sa však, našťastie, dokážeme vyhnúť, ak sa o naše počítače dobre staráme a dbáme o prevenciu.

Ktoré nešváry najviac trápia počítače a laptopy? Pozrime sa spolu na 7 najčastejších chorôb vášho počítača a to, ako sa im úspešne vyhýbať.

Prasknutý displej

Problém: Displej notebooku má viditeľné alebo neviditeľné poškodenie. Je to celkom očividné, ak vám počítač padol na zem alebo sa stal obeťou prudkého nárazu. Môže sa stať, že displej nefunguje vôbec alebo ak funguje, zobrazuje farby iba zahmlene alebo v pozmenených odtieňoch. Ak si svoj laptop napojíte na externý monitor a všetko ide ako po masle, chyba bude v displeji.

Riešenie: Dočasným riešením je napojenie na iný monitor. Najlepším spôsobom, ako tento problém vyriešiť, však bude výmena displeja v servise. Nechcete predsa váš notebook večne napájať na externé zdroje.

Prevencia: Displej je citlivá súčiastka a dá sa poškodiť relatívne jednoducho. Stačí, ak vám počítač padne z nízkeho konferenčného stolíka. Buďte preto opatrní pri prenášaní notebooku. Používajte špeciálnu tašku na notebooky a iné veci noste osobitne. Myš alebo aj obyčajné pero by pri prípadnom náraze mohli displej poškodiť. Na čistenie displeja nepoužívajte agresívnu chémiu, papierové vreckovky ani toaletný papier. Najvhodnejšie sú na tieto účely jemné utierky z mikrovlákna, ktoré sa používajú na čistenie okuliarov (pýtajte si ich v očnej optike), prípadne špeciálne vlhčené utierky na LCD monitory.

 

Prehriatie

Problém: Počítač je neprimerane horúci (teplota procesoru je vyššia ako 60°C a teplota disku presahuje 50°C), ventilátory fungujú na plné obrátky a neraz aj hučia, a to aj počas jednoduchých činností, ktoré by vášmu počítaču vôbec nemali robiť problém. Príčinou je nahromadený prach a nečistoty, ktoré sa usadili na chladiči a ďalších súčiastkach.

FANBOX12_1600x1600
Prehriatie PC; Zdroj: Misco.co

Riešenie: Odborné vyčistenie vnútra počítača a zbavenie súčiastok prachu a nečistôt.

Prevencia: Neumiestňujte počítač na deku, ktorá by mohla spôsobiť zbytočné prehriatie. Investujte radšej do chladiacej podložky, s ktorou sa vám bude pohodlne pracovať. Zbytočné prehrievanie notebooku alebo počítača zvyšuje šancu predčasného opotrebovania komponentov. Nezabudnite na pravidelne čistenie počítača, ktoré zahŕňa aj pravidelné utieranie prachu z vášho zariadenia.

Vírusy

Problém: Počítač je spomalený a nereaguje tak svižne ako v minulosti. Zasekáva sa, mrzne, zobrazuje chybové hlásenia, prípadne nové ikony na obrazovke. Webové prehliadače nefungujú správne. Nedajú sa vám spustiť niektoré ovládacie nástroje. Pravdepodobne ste nechtiac stiahli nejaké tie vírusy alebo malvéry.

15462325023_c7ffe7171d_o
Počítačový vírus; Zdroj: Flickr

Riešenie: Nechajte si počítač profesionálne vyčistiť od vírusov a nainštalujete si niektorý z mnohých dostupných antivírusových programov, napríklad Comodo Internet Security, ktorý bude váš počítač chrániť proti vírusom v reálnom čase a doplnkový softvér na odstraňovanie vírusov, napríklad Malwarebytes alebo SuperAntispyware.

Prevencia: Nenavštevujte pochybné stránky a neotvárajte spamové e-maily s podozrivým obsahom. Neinštalujte do počítača softvér, u ktorého si nie ste na 100% istí jeho bezpečnosťou. Nezabúdajte čítať recenzie na jednotlivé softvéry a buďte opatrní pri sťahovaní súborov z úložísk, predovšetkým ak tieto súbory končia skratkou exe.

Neprístupné dáta

Problém: Vo vašom počítači nastala náhla porucha a či sa dá opraviť alebo nie, je vo hviezdach. Príčin môže byť veľa, výsledok je však len jeden: vo vašom laptope alebo počítači ostali uväznené dôležité dáta, o ktoré nechcete prísť a potrebujete sa k nim dostať. Mohla to byť vaša diplomová práca, účtovné doklady alebo rodinné fotky. Poruchu ste nepredvídali a dáta nemáte zálohované.

Riešenie: Profesionáli v servise vám pomôžu vaše dáta zachrániť a urobiť zálohu vášho disku, aby ste o vaše dôležité súbory neprišli.

Prevencia: Nevyhnutným opatrením pre tých, ktorým záleží na ich dátach, je zálohovanie. Na tento účel môžete použiť CD, DVD, klasické pevné disky alebo externé disky. Určitý priestor na zálohy poskytuje aj Dropbox, Google Drive a rôzne ďalšie cloudové úložiská.

board-22098_640
Počítačová pamäť; Zdroj: Pixabay

Vyliata tekutina

Problém: Voda je pre elektroniku postrachom a ak sa vám náhodou podarilo vyliať na váš notebook alebo počítač čaj, kávu, malinovku alebo len obyčajnú vodu, stať sa môže čokoľvek. Od trhaného chodu pri práci, cez zúrivé hučanie ventilátora až po úplné zlyhanie, keď sa počítač odmieta zapnúť. Kontakt vody so súčiastkami počítača môže vyvolať skrat alebo oxidáciu kovových častí a zničenie elektrických obvodov. Voda sa môže do počítača dostať buď pretečením cez niektorý z otvorov (napríklad cez škáry v klávesnici) alebo ako kondenzát, ak si v zime prinesieme notebook zvonku do prehriatej miestnosti.

Riešenie: Počítač ihneď vypojte z elektrickej siete, vypnite ho a ak je to možné, vyberte batériu. Počítač rozoberte a vysušte látkou, ktorá na spojoch nezanechá vlákna (môžete použiť napríklad handričku z mikrovlákna). Na rýchle sušenie môžete využiť aj klasický fén na vlasy, nastavený na studené fúkanie. Kryty nechajte voľne usušiť na vzduchu, pri izbovej teplote. Po usušení opätovne poskladajte počítač a zapnite ho. Ak nejaví známky života, zaneste ho do servisu a vysvetlite servisnému technikovi, čo sa stalo a ako ste to riešili. Aj keď máte pocit, že príbeh vašej nehody bol veľmi trápny, nevynechajte žiaden podstatný detail, ktorý by mohol napomôcť záchrane vášho počítača.

Prevencia: Zaobstarajte si notebook s klávesnicou s nepremokavou fóliou, ktorá zabráni pretečeniu vody dovnútra. Ak idete s notebookom von, vždy ho noste v špeciálnej nepremokavej taške. Ak radi popíjate nápoje pri práci s počítačom, pre istotu pravidelne zálohujte dáta.

Nefunkčná klávesnica na notebooku

Problém: Klávesnica nereaguje na vaše prsty (všetky klávesy alebo len niektoré). Power tlačidlo nezapína a nevypína počítač. Prestalo vám fungovať podsvietenie klávesnice.

Riešenie: Vaša klávesnica bude potrebovať vymeniť. Neskúšajte to sami, obráťte sa na profesionálov v servise.

Prevencia: Pravidelne utierajte prach z počítača. Vyhnite sa konzumácii jedla alebo nápojov nad klávesnicou. Vyliata tekutina alebo zatúlané omrvinku môžu vašu klávesnicu poškodiť.

Benq_broken_keyboard
Polámaná klávesnica; Zdroj: Santeri Viinamäki, Wikimedia, Attribution 4.0 International, originál bez zmeny z Wikimedia

Nedostatočne zabezpečený obsah

Problém: Na počítači sa hrajú deti, ktoré majú prístup ku stránkam, na ktoré sú ešte príliš malé. Na sociálnych sieťach by ste chceli mať súkromia, zbaviť sa e-mailových spamerov a zabezpečiť svoj počítač proti vírusom a malvérom, ale neviete ako správne postupovať v jednotlivých prípadoch.

children-593313_1920
Zabezpečenie dát v PC; Zdroj: Pixabay

Riešenie: Obráťte sa na odborníkov v servise, ktorí vám odporučia a nainštalujú vhodné programy na filtrovanie nevhodného obsahu a pomôžu nastaviť antivírus a zabezpečiť vaše profily na sociálnych sieťach ako sú Facebook, Pokec, Instagram či Badoo. Na tieto témy bolo taktiež napísaných množstvo článkov a často sa rozoberajú na diskusných fórach, stačí zadať váš problém do Googlu.

Prevencia: Informujte sa o možnostiach zabezpečenia vášho počítača. Neotvárajte e-maily so zvláštnymi predmetmi alebo bez predmetov a prílohami v neznámom formáte. Nepreposielajte reťazové e-maily, aby ste prípadné vírusy nešírili ďalej. Ak nechcete mať schránky plné spamov, odhlasujte sa z newsletterov, ktoré vás nezaujímajú. Vyberajte si dlhšie heslá, obsahujúce okrem písmen aj čísla a iné znaky.

Nech má váš počítač akýkoľvek problém, naši servisní technici z Pôjdeto vám radi pomôžu vyriešiť ho k vašej spokojnosti.

Zdieľaj článokShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
alebo klikni, ak sa ti páči

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.