Čo potrebuje správny (insta)turista?

Pekné oblečenie, dobrý foťák a hŕstku premakaných aplikácií 🙂 Turistika sa buď v rodine nosí, alebo nie. Na to, aby sme s ňou začali nás nahovára nejeden pekný obrázok. Príroda je najkrajšia naživo, preto bude vaše odhodlanie začať jednoznačne ocenené. Pomocnú ruku vám pri tom poskytnú aplikácie, vytvorené pre začínajúcich aj skúsených turistov. Pozreli sme sa na niekoľko z nich, ktoré môžete použiť aj v našich podmienkach, no nie sú to len sprievodcovia našimi, už ani nie tak hustými, lesmi.

 

Kde začať?

Výlet kamkoľvek treba v prvom rade naplánovať a niečo málo sa o daných miestach jednoducho dozvedieť na internete. V momente, keď sedíte doma na gauči žiadnu aplikáciu nepotrebujete, stačí trochu trpezlivosti a kreatívy pri „googlení“. Nebude to trvať dlho a dostanete sa na stránku Hiking.sk, kde sa dozviete všetko potrebné o vašej túre, vrátane dobrých rád na vybavenie, výber trasy či mapovanie chodníkov.

Stránka vám nedá šancu na výhovorky typu „nejdem lebo deti“, časť webu je venovaná práve tejto adrenalínovej aktivite. Keď napokon viete, kam sa približne chystáte, môžete sa pustiť do sťahovania.

Ktorá mapa?

Dobrá mapa je základ pre pohyb po turistických chodníkoch. Poslúži samozrejme aj tá papierová, no ak by ste sa aj dostali trochu mimo, vďaka GPS a správnej aplikácii v smartfóne sa dokážete dostať späť na cestu. Pre použitie v slovenských kopcoch je ideálne siahnuť po mapách z lokálnej dielne a hoci sú Mapy.cz od susedov. Ide o jednu z najvychválenejších aplikácií pre pohyb v našom teréne. Mapy si môžete stiahnuť do smartfónu a používať ich offline, svoje cesty vidíte v prehľadných štatistikách a, samozrejme, môžete sa svojím výkonom pochváliť aj na sociálnych sieťach. K špičkovým aplikáciám do terénu patrí aj Locus Map.

 

 

Mudrlant na rozhľadni

Po dosiahnutí vytúženého horského cieľa sa nám väčšinou naskytne panoramatický výhľad na okolie. Skúsení turisti rozprávajú svojim spolupútnikom, čo môžu pred a pod sebou vidieť. Ak nemáte perfektný orientačný zmysel či encyklopedické vedomosti o štítoch, appka Peak Visor z vás môže urobiť obdobného frajera. 😉

 

Pomocníci doslova

Šťastie praje pripraveným, no v horách sa môže stať hocičo a nie len vám. Dôležité telefónne čísla je potrebné uložiť si do telefónu už pred odchodom, hodiť sa vám môže aj aplikácie Horskej záchrannej služby. Umožní odosielať tiesňové hlásenie aj s polohou GPS a obsahuje aktuálne informácie a výstrahy. Medzi aplikácie, ktoré ponúkajú služby záchrany patrí aj aplikácia Pomoc na diaľnici. Na privolanie diaľničnej patroly automaticky použije vašu polohu, poskytuje dopravné informácie a tiež informácie o odpočívadlách a okolí.

 

 

Na pochválenie

Fotky z výletu sú skvelé, videá a panorámy tiež, no niet nad poriadnu vizualizáciu, najmä ak sa plánujete podeliť o svoje zážitky na sociálnych sieťach. Aplikácia Relieve vám umožní vytvoriť 3D vizualizáciu vašej trasy, zaradiť do videa vaše fotky a údaje o vašej túre. Tie zbiera z iných, cyklistom a bežcom známych, aplikácií ako Strava či Endomondo. Výsledok je veľmi príjemný a motivujúci.

 

 

 

Zdieľaj článokShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
alebo klikni, ak sa ti páči

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.