Jarná údržba počítača

Jarná údržba počítača

Počas roka sa počítač zanáša nielen prachom a špinou na povrchu, ale aj nepotrebným softvérom a vírusmi, ktoré môžu spomaľovať výkon počítača a znižovať životnosť jeho jednotlivých častí. Tu je pár tipov na jednoduchú údržbu počítača, ktorú by mal každý používateľ robiť aspoň raz za mesiac (alebo aspoň keď si spomenie).

Vonkajšia časť počítača

Obrazovka

Hlavná časť každého počítača, ktorá je náchylná na šmuhy, fľaky a iné nečistoty, ktoré sa na ňu dostanú rôznymi vonkajšími vplyvmi, napríklad pri  jedení. Na čistenie obrazovky je voľne dostupných veľa rôznych prípravkov v obchodoch, no pre základné čistenie je úplne postačujúca aj destilovaná voda. V prípade, že potrebujete niečo účinnejšie, skúste zmiešať destilovanú vodu s prípravkom na čistenie skla v pomere 1:1.

  • Najskôr vypnite počítač – nikdy neumývame obrazovku so zapnutým počítačom,
  • následne naneste tekutinu na čistú handričku (bavlnený kúsok látky, alebo staré tričko) – nikdy nesprejujeme tekutinu priamo na obrazovku,  
  • jemne utrite obrazovku v pravidelných pohyboch zhora-na dol.

V prípade, že používate na čistenie prípravok zakúpený v obchode, odporúčame ho najprv naniesť skúšobne na malý povrch obrazovky a ak nezanecháva šmuhy, môžte ho použiť na celú obrazovku.

Klávesnica; Zdroj: istock

Klávesnica a touchpad  

  • Podržte notebook dole hlavou a jemným vytriasaním ho zbavte nečistôt medzi klávesami. Pre dôkladnejšie vyčistenie je možné použiť aj fén na vyfúkanie špiny. Rovnako je možné použiť aj hlavicu vysávača, ale treba dávať pozor, aby bol na najnižšom výkone. Predídete tak možnému povysávaniu kláves. *
  • Následne si zoberte handričku a jemne ju navlhčite rovnakou tekutinou ako pri čistení obrazovky. Dávajte pozor, aby nebola veľmi vlhká a utrite povrch kláves a touchpadu. Na vyčistenie medzier medzi klávesami sa môžu použiť aj suché vatové tyčinky určené na čistenie uší.

Ventilátor

Prach, vlasy či chlpy zo zvierat môžu tiež zahltiť ventilátor počítača. Práve tento „neviditeľný“nános môže spôsobovať jeho prehrievanie. Ventilátor je možné vyčistiť vysávačom, alebo vyfúkať fénom cez vonkajšie otvory. Odvážnejší a skúsenejší môžu na vlastné riziko rozobrať notebook a vyčistiť ho dôkladnejšie. Pri modeloch v záručnej lehote je potrebné dávať pozor, aby neboli narušené jej podmienky týmto rozobraním. Preventívne odporúčame vyhľadať pomoc špecialistov – servisných technikov. 

Vnútorná časť počítača

Pre dôkladné a jednoduché vyčistenie počítača odporúčame použiť program CCleaner. Tento program je voľne stiahnuteľný a jeho základná free verzia poskytuje veľa užitočných nástrojov pre správu počítača. Môžete si dokúpiť aj tzv. Professional verziu, ktorá obsahuje ďalšie nástroje na správu počítača. Väčšine používateľov by však mala postačovať jeho základná verzia.

CCleaner vyčistí počítač od zbytočných programov, ktoré môžu spôsobovať jeho spomalenie. 

Funkciou „Cleaner“ spustíte základnú analýzu, ktorá identifikuje všetky zbytočné súbory ako napr. staré zálohy, históriu prehliadania, cookies a iné. Aké záznamy a čo presne chcete vymazať je možné aj nastaviť.

Funkciou „Registry“ aplikácia prečistí a optimalizuje systémové registre odstránením napr. neplatných odkazov a rôznych kľúčov.

počítač; Zdroj: istock

Ďalej poskytuje nástroje na jednoduchú správu aplikácií, cez ktoré môžte z jedného miesta získať prehľad nainštalovaných aplikácií a následne aj odinštalovať tie nepotrebné. V prípade, že štart vášho počítača trvá príliš dlho, môže to byť spôsobené aj spúšťaním viacerých aplikácií naraz pri štarte systému. Cez nástroj “startup” si môžte upraviť zoznam aplikácií, ktoré majú byť spustené pri štarte.

Z hľadiska pravidelnej údržby rovnako odporúčame vykonať defragmentáciu systému. Pri inštalovaní a odinštalovávaní softvéru, sťahovaní súborov z internetu, alebo vytváraním a mazaním súborov vznikajú na rôznych častiach disku zvyšky tzv. fragmenty. Defragmentovaním disku sa jednotlivé údaje znovu zoradia a zjednotia, medzery na disku sa odstránia a počítač môže pracovať efektívnejšie. Defragmentáciu systému je možné spustiť v systéme Windows, konkrétne v Nástrojoch na správu v Ovládacom paneli.

V prípade že si na dané popísané úkony netrúfate, alebo je váš počítač aj po týchto tipoch stále pomalý, obráťte sa radšej na pomoc špecialistov. Napríklad v jednom zo servisných stredísk Pôjdeto.

 

*edit: Vysávanie môže škodiť kvôli vplyvu statickej elektriny, tak odporúčame túto činnosť vykonávať len na vlastné riziko.

Zdieľaj článokShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
alebo klikni, ak sa ti páči

Názor k “Jarná údržba počítača”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.