Oplatí sa platiť online?

Zaplať pán… internet

Ako by to včera bolo, nedokázali sme si predstaviť, že by sme platili inak ako z ruky do ruky, a hneď za peniaze dostali to, čo si kupujeme. Po pár rokoch nedôvery sa platenie cez internet stalo bežnou súčasťou a keď niečo nemá e-shop, ako keby to neexistovalo. Napriek tomu sú medzi nami takí, ktorí majú z novších typov platieb ešte stále obavy. Ako a kde platiť a či sa báť platenia online sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 

Prácna klasika, prevod na účet

To je presne to, keď máte presné číslo účtu príjemcu a podstupujete všetky vypisovania políčok v internet bankingu. Takýto prevod peňazí je vhodný na občasné platby, ako napríklad zaplatenie nejakého ročného poplatku, posielanie peňazí niekomu z rodiny, alebo kamošovi v kaši.

Pokiaľ nie ste žiaden rizikový užívateľ internetu, teda nechodíte na pochybné stránky, nesťahujete zbytočnosti a ako tak rozoznáte originál webovú stránku svojej banky, ste relatívne v bezpečí. Musíte už len dohliadnuť na správne zadanie číslic, vyplnenie všetkých políčok a so zatajeným dychom môžete platbu potvrdiť. Ku kontrole náležitých atribútov samozrejme patrí aj krátky pohľad do políčka s url adresou, tá by mala začínať skratkou „https:“, ktorá značí, že sa pohybujete v zabezpečenom a šifrovanom prostredí.

Prihlasovacie údaje do internet bankingu by ste nemali nosiť so sebou, ani ich posielať mailom, nebodaj sms-kou. Ideálne je, ak ich viete naspamäť. Najväčšie riziko je skryté v tom, že sa skôr pomýlite, ako sa k vám niekto nabúra. Vo všeobecnosti sa však neodporúča prihlasovanie do internet bankingu cez webový prehliadač v smartfóne, vo verejných sieťach, ani ukladanie mena a hesla vo vašich počítačoch.

 

Cez bránu to ide rýchlo

Medzi jednoduchšie platobné úkony na internete je uhradenie sumy cez platobnú bránu. Prečo? Lebo sa rýchlo a bezpečne dostanete k vyplnenému formuláru, v platobnom rozhraní vašej banky. V praxi stačí kliknúť na políčko príslušnej banky, po presmerovaní zadáte prihlasovacie údaje do internet bankingu. V už známom prostredí platbu len potvrdíte kódom z sms alebo grid karty.

Takýto prevod je nielenže rýchly, ale tiež minimalizuje riziko chýb pri vyplňovaní políčok údajmi, sumami alebo číslami účtov. Tie sa vygenerujú automaticky. E-shopu, alebo službe neposkytujete vaše dáta, komunikujete so svojou bankou, ktorá by mala byť bezpečným prostredníkom. Takéto platobné brány môžete využiť aj pri platbe faktúr za služby, dostanete k nim napríklad aj cez digitálne faktúry. Riziko zneužitia teda minimalizuje zabezpečené prostredie vašej banky, prihlasovacie a potvrdzovacie heslá.

Platba kartou

Tak, ako môžete fyzicky platiť kartou v obchode, tak ju môžete využiť aj pri nakupovaní online. Podmienkou je, aby ste mali vyhovujúcu kartu a elektronické platby povolené. Samozrejme, netreba ju prikladať k touchpadu alebo displeju.

V prípade zahraničných e-shopov je platba kartou úplne bežná. Údaje o karte sa pri nákupe vpisujú do formulára na stránke obchodníka, alebo v rozhraní banky, ktorá obchodníkovi takúto službu poskytuje. Rozhranie banky je samozrejme tou lepšou variantou. Do políčok vpíšete číslo karty z prednej strany a CID alebo CVV číslo zo zadnej strany karty. Potvrdenie platby by malo navyše byť podmienené kódom z sms, ktorý by mal byť jedinečný. Sms s bezpečnostným kódom vám príde na telefónne číslo, ktoré máte uvedené pri vašom účte v banke. Ak by vám náhodou kartu niekto ukradol a chcel ňou platiť, na overenie by potreboval aj váš odomknutý telefón. A to je málo pravdepodobná kombinácia, nie však nemožná.

Medzi rizikové patria aj internetové obchody, ktoré sms potvrdenie platby nevyžadujú. Ani nie preto, že by daný obchod vaše údaje z karty zneužil, ale preto, lebo vaša odcudzená karta môže byť úplne jednoducho zneužitá. Preto kartu, tak ako peňaženku, nepúšťajte z rúk. Tu si ešte pomôžete nastavením limitu platieb na internete, prípadne ich môžete povoliť len vtedy, ak sa chystáte niečo objednať. Zakaždým sú to ale úkony navyše, ktoré vás časom prestanú baviť. Preto by ste kartou mali nakupovať len v overených obchodoch a ak si nie ste istí, vyhľadajte si recenzie. Údaje o karte nikdy neposielajte cez e-mail, ani na e-mailové výzvy nereagujte.

PayPal

PayPal je na trhu už roky a využívajú ho najmä tí, ktorí veľa nakupujú na zahraničných portáloch. Služba je jednoduchá, funguje ako prostredník pri platbe. Najprv sa do PayPal-u zaregistrujete a svoje PayPal konto spárujete s vašou kartou, samozrejmosťou je overenie cez mail. Neskôr, keď nakupujete, už nikde nezadávate vaše údaje o karte alebo účte.

Cez PayPal bránu zaplatíte tak, že sa prihlásite pod menom a heslom a ďalej už len potvrdíte predvyplnený formulár, skontrolujete dodaciu adresu a hotovo. Platby sú rýchle, predajca dostane správu o zaplatení takmer okamžite a tovar vám môže hneď odoslať.

Google Pay

Je to možno mesiac, čo Google a slovenské banky sprístupnili platby cez službu Google Pay. Zatiaľ určite nie je najbežnejšou, no pravdepodobne o nej budeme počúvať stále viac. A kým nájdeme odvahu ju používať, povieme si aspoň, čo to je. V skratke, platba mobilom. Rozpísané, platba pomocou mobilného telefónu, s technológiou NFC (prenos dát pri priblížení dvoch zariadení). Inštalovanú aplikáciu prepojíte so svojim bankovým účtom a následne telefón používate prakticky namiesto karty. Telefón sa prikladá k bežnému terminálu a podľa výšky sumy buď len s rozsvieteným displejom, alebo nad 20 eur je potrebné telefón odomknúť.

Google Pay samozrejme nie je jedinou mobilnou aplikáciu, v ostatnom období svoju vlastnú aplikáciu rozbehlo viacero bánk. Riziko všetkých mobilných bankových aplikácií spočíva hlavne v strate telefónu a slabého zabezpečenia. To znamená, jednoduché piny, prípadne nerozumné ukladanie prihlasovacích údajov. Vo výhode sú majitelia novších zariadení, ktorí sa musia identifikovať napríklad odtlačkom prsta. Všetky aplikácie tiež odporúčame sťahovať tak, aby ste mali istotu, že ide presne o aplikáciu vašej banky. Väčšinu informácií nájdete na web stránkach bánk aj s vysvetlením, ako ich používať.

 

 

Zdieľaj článokShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
alebo klikni, ak sa ti páči

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.