Životnosť batérie –Tipy a triky na dlhšiu výdrž batérie

tipy a trikyBatéria je základnou súčasťou každého moderného mobilného prístroja. Vývoj telefónov prebieha omnoho rýchlejšie ako vývoj batérie do mobilov. Niet divu, že v súčasnosti nám batéria do mobilu vydrží pár dní, kým v minulosti to bol aj týždeň. Preto je dobré vedieť, ako sa správne starať o batériu a ako predĺžiť jej výdrž a životnosť.

Najväčší žrúti energie: čo ovplyvňuje výdrž batérie?

Veľký displej = veľká spotreba energie

Veľký displej nezmeníme, môžeme však znížiť úroveň jasu. Moderné zariadenia majú senzor, ktorý prispôsobuje úroveň jasu displeja intenzite svetla. Ďalšou možnosťou je vypnúť automatický jas. Na spotrebu vplýva aj pozadie na displeji a čím menej sa bude pohybovať , tým viacej „šťavy“ vám ušetrí.

GPS – je absolútne najväčším žrútom energie

Vypínajte navigáciu, lokalizačné služby a všetky aplikácie, ktoré túto funkciu využívajú vždy, keď ich nepotrebujete.

GPS navigácie v mobile; Zdroj: Pixabay
GPS navigácie v mobile; Zdroj: Pixabay

Wi-Fi – všade, kde sa dnes pohnete, nájdete množstvo Wi-Fi sietí

Pri zapnutom Wi-Fi telefón neustále vyhľadáva dostupné siete a ponúka nám možnosť pripojiť sa. Vypínajte túto funkciu vždy keď nepotrebujete byť online, alebo ste mimo dosahu bezdrôtových sietí. Rovnako postupujte aj pri použití Bluetooth.

Mobilné dáta 

Rovnako ako pri Wi-Fi, majú aj mobilné dáta vplyv na výdrž batérie. Ak nepotrebujeme využívať dátové pripojenie, vypínajme ho. Má to pozitívny vplyv aj na našu spotrebu mobilných dát. Rovnako dbajme aj na režim mobilnej siete, v ktorej zariadenie používame. Nie všade je rovnaké dátové pokrytie a neustála snaha telefónu  o pripojenie sa k najrýchlejšej technológii zbytočne odčerpáva energiu. V nastaveniach siete si môžeme vybrať, či sa telefón pripojí na 2G, 3G alebo na LTE sieť.

Aplikácie 

Väčšina dnešných aplikácií už dokáže pracovať na pozadí (aj keď nie je práve spustená ich práve nepoužívame), čo má samozrejme vplyv na životnosť batérie. Vypínajme práve nepoužívané aplikácie alebo si nastavme obmedzenie ich funkčnosti, keď nie sú spustené. Ideálne je odinštalovať všetky aplikácie, ktoré nepoužívame.

Mobilné aplikácie; Zdroj: Pixabay
Mobilné aplikácie; Zdroj: Pixabay

Rovnako je to aj s aktualizáciami. Aplikácie si sami na pozadí kontrolujú, či nie je k dispozícii ich novšia verzia. Vypínajme automatické aktualizácie a kontrolujme novšie verzie manuálne.

Automatická kontrola e-mailov

E-mailové konto dokáže neustále kontrolovať nové správy a doručiť nám poštu on-line. Ak nepotrebujete všetky e-maily ihneď, zmeňte nastavenia Vášho konta. Aj vypnutie synchronizácie pošty, v intervale niekoľkých minút, dokáže ušetriť batériu a má vplyv aj na dátovú prevádzku. Ak používate maily v mobilnom zariadení sporadicky, vypnite aktualizáciu konta úplne a synchronizujte si poštu manuálne podľa potreby.

Emaily cez telefón; Zdroj: Pixabay
Emaily cez telefón; Zdroj: Pixabay

Teplota batérie 

Extrémy nepôsobia dobre na jej životnosť. To, že sa v zime batéria vybije rýchlejšie, je známym faktom.  Rovnako má na životnosť vplyv aj vysoká teplota. V zime si môžeme odložiť telefón do vnútorného vrecka (bližšie k telu), v lete sa vyhýbajte pôsobeniu priameho slnka. Taktiež pri intenzívnej záťaži, napríklad pri dlhých hovoroch, dochádza k prehrievaniu batérie.

Ako predĺžiť životnosť batérie?

Vypínajme telefón

Keď ho práve nepotrebujeme. Napríklad počas spánku. Nebudeme rušení, lepšie sa vyspíme a tiež doprajeme oddych aj svojej batérii. Pokiaľ sme mimo signálu, telefón sa neustále snaží nájsť sieť. Používajte funkciu Lietadlo – vypne mobilnú sieť, Wi-Fi a GPS.

Správne nabíjanie batérie

Súčasné lítium-iónové a líthium-polymérové batérie nie je potrebné formátovať, ako to bolo v minulosti pri Ni-Cd batériách. Pri kúpe nového zariadenia je batéria nabitá na cca 40% svojej kapacity. Je to optimálne nabitie za predpokladu, že zariadenie bude dlhšie vypnuté, kým sa dostane k spotrebiteľovi. Nenechávajme svoje zariadenia vybiť úplne. Pravidelné úplné vybitie batérie, až do vypnutia zariadenia, môže viesť k zníženiu jej kapacity. Pri nabíjaní nenechávajme zariadenie na nabíjačke dlhšie, ako je potrebné. Novšie zariadenia pri plnej kapacite batérie nabíjanie automaticky ukončia a pokračujú s nabíjaním opäť po poklese na určitú kapacitu. Pomalšie nabíjanie má lepší vplyv na kapacitu než rýchlejšie dobíjanie. Používajte originálne príslušenstvo. Každé zariadenie ma svoj limit pre rýchlosť nabíjania. Použitím silnejšej nabíjačky z iného zariadenia, nie vždy zvýšime rýchlosť nabitia efektivitu nabitia. Pre najrýchlejšie nabitie batérie zapnite na telefóne letecký režim.

Nabíjačka na telefón; Zdroj: Pixabay
Nabíjačka na telefón; Zdroj: Pixabay
  • Správne nastavenie telefónu (vyhodenie zbytočných appiek a podobne)
  • Využite možnosť telefónu „Režim úspory energie“.
  • Kúpte si externý powerbank
  • Používajte certifikované nabíjačky, ktorých nabíjací prúd umožní čo najrýchlejšie nabitie.

Pokazená batéria 

Ak vlastníte zariadenie s vyberateľnou batériou, odporúčame jej optickú kontrolu. Pri akomkoľvek náznaku poškodenia – vypukliny, zmeny tvaru a podobne, batériu radšej prestaňte používať a zadovážte si novú. Ďalším znakom pokazenej batérie je jej neúmerne rýchle vybíjanie. Ak sa Vám zdá, že batériu až tak nevyužívate a napriek tomu sa vybíja rýchlo, opäť bude čas na jej výmenu. Overiť si to môžete vypnutím pripojení k sieťam a sledovaním poklesu kapacity batérie pri nečinnosti zariadenia.

Cenu batérií ďalších modelov nájdete na stránke pojdeto.sk v sekcii servis mobilov.

Zdieľaj článokShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
alebo klikni, ak sa ti páči

3 názory k “Životnosť batérie –Tipy a triky na dlhšiu výdrž batérie”

  1. Žiarenie z mobilu (aj v režime lietadlo) a HLAVNE WIFI siete, žiariče plošného pokrytia (prekračujú 100 násobok normy) sú extrémne nebezpečné, oveľa škodlivejšie ako všetko chemické znečistenie alebo husto zafajčená izba (napr detská). Nedávajte deťom do škôl telefóny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.