Ver, či never, stiahni driver

Časy, kedy sme si na inštalovanie programov volali toho šikovného chlapca z tretieho poschodia sú fuč. Väčšina denne používanej elektroniky je dnes nastavená tak, aby s ňou pri troche snahy vedel pracovať naozaj každý. Rozumieť všetkému je však nemožné a je celkom prirodzené, že niektorých užívateľov vystraší malá „nerovnosť“ pri bežnom používaní, nie to ešte nejaké výrazy, ktoré si dovoľujú používať tí menej zhovievaví výrobcovia.

Najmä pri aktualizáciách operačných systémov sa môže stať, že niektoré súčasti počítačov, pripojené zariadenia, alebo programy nemusia ďalej úplne spolupracovať. Častou príčinou býva nesúlad medzi softvérom a hardvérom, firmvérom, driverom a inými, prudko zahraničnými výrazmi. Tým, ktorým práve naskočila husia koža, prinášame zjednodušené vysvetlenia o čo vlastne ide. (Ne)priateľa treba predsa poznať.

 

Softvér

Týmto pojmom, ktorým označujeme skoro všetko, čo sa NEDÁ CHYTIŤ A PREDSA FUNGUJE. Do názvu zapadajú všetky ďalšie pojmy, ako firmvér, operačný systém, či aplikácie. Je to, teda, komplexnejší program, ktorý má zväčša zrozumiteľné komunikačné rozhranie, cez ktoré mu dávame príkazy. Väčšina aplikácií je prispôsobená k operačným systémom, no niekedy sa stane, že existuje len verzia pre OS Windows, či Mac.

 

Firmvér

Dalo by sa povedať, že je to jednoduchší operačný systém zariadenia, vyrobený priamo na mieru danému zariadeniu a sú v ňom zakódované všetky jeho funkcie. Je inštalovaný výrobcom, od robotického vysávača po smart hodinky. V dnešnej dobe sa dá aktualizovať takmer na všetkom. Potrebný je tam, kde má zariadenie viac funkcií a spracováva viac ako jeden základný „mechanický“ príkaz. Napríklad práčka.

 

Driver

Driver = ovládač. Je to spojka, tlmočník alebo inak návod na použitie pre operačný systém a iné zariadenie, napríklad tlačiareň. Stáva sa, že novšia verzia operačného systému (v PC) už nepodporuje starší hardvér a driver nie je dostupný pre laika. Aby ste nemuseli kupovať nové zariadenie, rady treba hľadať na fórach a nájsť riešenie v IT komunite. Nie je to nič nezvyčajné, ak by ste radám z internetu nerozumeli a vôbec sa nemusíte hanbiť v tomto smere osloviť špecializované poradenstvo.

Plugin

Čítali ste, že do vášho programu môžete nainštalovať nejaký plugin, ale neviete o čo ide? Plugin je v preklade zásuvný modul, malé rozšírenie programu, ktoré pridáva nové funkčnosti, ale bez neho môžete stále existovať. Nové funkčnosti sú často veľmi špecifické, také, ktoré originálny program neobsahuje. Príkladom sú rozšírenia pre internetové prehliadače, napríklad blokovanie reklám, alebo sťahovanie videí z Youtube.

 

Utilita

Menej často, ale stretnete sa aj s týmto pojmom. Ide väčšinou o malý, až miniatúrny program. V češtine má príznačný preklad „udelátko“, čiže pomôcka. Tá je vytvorená niekým, koho už nebavilo robiť niektoré úkony manuálne a zdĺhavo a vďaka utilite sa daný úkon vykoná automaticky. Mohli by sme ju prirovnať k pluginu, bez hlavného programu. Jednoduchý príkladom je program Movemouse, ktorý raz za pár sekúnd (čas je možné nastaviť) urobí kurzorom miniatúrny pohyb, aby sa, napríklad, neuspal firemný počitač. 🙂

 

 

Inštalačka

Dnes, keď sa v nových OS stretávame s veľmi priateľským postupom inštalácie programov, sa tento pojem už tak často nepoužíva. Či chcete či nie, inštalačky si stále sťahujete, aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá. Je to program, ktorý menej skúseného používateľa najprv vystraší, ale napokon ho jednoducho prevedie inštaláciou daného programu. Väčšinou ide o jednoduché klikanie tlačítok next (ďalej) a finish (dokončiť). Môže však vyžadovať licenčné kľúče, čiže kódy oficiálne zakúpenej licencie.

 

 

Update

Update = aktualizácia. Aktualizovať je dnes možné čokoľvek: program, operačný systém, firmvér. Update, aktualizovaná verzia aplikácie môže opravovať chyby, v dnešnej dobe dôležitú bezpečnosť a zraniteľné miesta, alebo pridávať nové funkcie, napríklad kvôli súladu s legislatívou (GDPR). Niektoré aktualizácie sú podarené viac, iné menej, no pri bežných aplikáciách je bezpečnejšie ísť s dobou a aplikácie pravidelne, prípadne automaticky aktualizovať.

 

 

 

Zdieľaj článokShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
alebo klikni, ak sa ti páči

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.